Czy istnieje idealna książka dotycząca wydarzeń z 26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej? Odpowiedź brzmi – nie. Istnieje natomiast wiele publikacji godnych uwagi. O tym, dlaczego warto czytać (lub nie) poszczególne pozycje opowiedzą w serii podcastów pt. „Biblioteka Czarnobylska” Anna Skaza Morgenstern i Tomasz Róg. To spontaniczny projekt, który zrodził się z pasji i gadulstwa tych dwóch osób.
„Biblioteka Czarnobylska” jest dostępna na platformach: Apple Podcasts, Castbox, Google Podcasts, Pocket Casts, Spotify i YouTube.
Posłuchaj przedmowy:
Poznajmy się:
Anna Skaza Morgenstern
Filolog rosyjski, tłumacz, redaktor, recenzent (Trzynasty Schron). W wolnych chwilach zajmuje się rysunkiem (Maślana Mucha) i zgłębianiem szeroko pojętej kwestii czarnobylskiej, szczególnie historii Anatolija Stiepanowicza Diatłowa. Jeden z najciekawszych opublikowanych projektów tłumaczeniowych – tłumaczenie do filmu „Czarnobyl: Ludzie ze stali” (2022).
Tomasz Róg
Rosjoznawca, dziennikarz, urzędnik. Na poważnie zainteresowany tematyką czarnobylską od 2006 r. Od 2016 r. prowadzi serwis licznikgeigera.pl, na którym publikuje artykuły, fotoreportaże i wywiady z osobami związanymi z Czarnobylem. Współautor projektu CZARNOBYLive (wraz z Karolem i Stanisławem Adamskimi i Jackiem Domaradzkim).
Nasz projekt jest bardzo spontaniczny i niekomercyjny. Chcemy w tym miejscu podziękować Tomaszowi Stankiewiczowi z firmy Tostanki.pl za okazaną nam pomoc w technicznym przygotowaniu naszych nagrań. Dziękujemy!