Na platformie Netflix od kilku tygodni można oglądać ostatni, ósmy odcinek pierwszego sezonu programu przyrodniczego „Nasza planeta”. Twórcy przyjrzeli się faunie i florze lasów na całym świecie. Została tam również zaprezentowana Czarnobylska Strefa Wykluczenia jako dowód na to, jak natura może się przezwyciężać skażenie radioaktywne.
– Strefa wykluczenia przyciąga uwagę takich renomowanych kompanii medialnych jak Netflix, HBO czy Discovery. To sposób na rozpowszechnianie prawdziwej wiedzy o tym terytorium, jego teraźniejszości i przyszłości. Wspieramy międzynarodowe media, zwłaszcza tak opiniotwórcze, gdy interesują się tematem Czarnobyla, ponieważ przekazują one ważne zagadnienia całemu światu. Przyczynia się to do rozszerzenia międzynarodowej współpracy naukowej dotyczącej powstałemu tutaj unikalnemu ekosystemowi, jak i w innych ważnych obszarach – powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefy Wykluczenia.
Prace nad odcinkiem, w którym zaprezentowano faunę i florę Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia rozpoczęły się w 2015 r. i trwały przez dwa lata. W tym czasie twórcy odwiedzili ponad 2000 lokalizacji w Zonie.
Twórców serialu wspierali pracownicy Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery i specjalnego przedsiębiorstwa „Ekocentr”. Współpracowali przy logistyce, ocenie lokalizacji, a także udzielali filmowcom konsultacji dotyczących bezpieczeństwa radiologicznego.
– W 2015 roku podczas pierwszego spotkania z filmowcami, nawet nie wiedzieliśmy o jaką produkcję chodzi. Wiedzieliśmy tylko, że będzie to film dokumentalny o przyrodzie strefy wykluczenia. Dopiero po zakończeniu zdjęć, kiedy rozpoczął się etap postprodukcji, dowiedzieliśmy się, że ten materiał stanie się częścią serialu dokumentalnego „Nasza planeta”, a narratorem będzie jeden z najbardziej znanych przyrodników na świecie sir David Attenborough – powiedział Denis Wiszniewski z Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery.
„Nasza planeta” składa się z ośmiu odcinków. Każdy z nich przedstawia historię innego ekosystemu naszej planety – oceanów, pustyń, lasów itd. Serial został wyprodukowany przez Silverback Films, Ltd. we współpracy z WWF, a jego producentami są Alastair Fothergill i Keith Scholey.
Narratorem w wersji angielskojęzycznej jest sir David Attenborough. Polscy widzowie mogą obejrzeć serial w narracji Krystyny Czubówny.
Zobacz trailer serii:
(dazv.gov.ua, netflix.com)