Licznik Geigera

O autorze

Przez wiele lat mojego życia groźnie brzmiąca nazwa ukraińskiego miasteczka Czarnobyl najczęściej tylko raz w roku docierała do moich uszu wraz z takimi słowami “elektrownia”, “atom”, “wybuch”, “skażenie”. Co się za tymi frazami kryło? Nie bardzo wiedziałem.

Po raz pierwszy na poważnie zainteresowałem się tematyką czarnobylską w 2006 r. “Zmusiła” mnie do tego moja praca. Pracowałem w redakcji informacyjnej radia RMF FM, a radio z okazji 20. rocznicy awarii w Czarnobylu przygotowało specjalny program.

Do litewskiego miasta Ignalino, gdzie znajduje się bliźniacza w stosunku do Czarnobyla elektrownia jądrowa, pojechał wóz satelitarny RMF FM z Mają Dutkiewicz, Michałem Kowalewskim i Grzegorzem Jasińskim na pokładzie. Sam Czarnobyl odwiedził wtedy warszawski reporter radia Krzysztof Zasada.

Przez dwa dni moja praca koncentrowała się na przekazywaniu internautom – czytelnikom strony www.rmf.fm – wszelkich informacji i ciekawostek, które zdobywali na miejscu dziennikarze radia. To był impuls numer 1.

Drugim impulsem, był wyemitowany premierowo w dniu 20. rocznicy awarii film dokumentalny “Bitwa o Czarnobyl”, który wyprodukowała stacja Discovery.

Impulsem numer trzy były zajęcia na studiach rosjoznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim. To jednak nie lektura rosyjskich publikacji a lektorat z języka angielskiego o kolejny krok przybliżył mnie do Czarnobyla. Na jednych moja grupa oglądała zdjęcia z Zony, które na stronie internetowej www.kiddofspeed.com prezentowała Ukrainka Elena Filatowa.

Ale tym najważniejszym impulsem była wizyta w Zonie we wrześniu 2009 r. Przez zupełny przypadek głównym przewodnikiem mojej grupy był Aleksander Sirota, były mieszkaniec Prypeci, współtwórca serwisu pripyat.com i nieoficjalny “mer” tego miasta. I tak to się zaczęło.

licznikgeigera.pl w jest zbiorem artykułów naukowych, informacji, recenzji, fotografii i wszelkich ciekawostek o tym niezwykłym miejscu na mapie Europy.

Tomasz Róg