Licznik Geigera

„Radiofobia. Piętno Czarnobyla”

Kadr z filmu "Radiofobia. Piętno Czarnobyla" / Fot. pripyat.com
Kadr z filmu "Radiofobia. Piętno Czarnobyla" / Fot. pripyat.com

„26 kwietnia 1986 r. test bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w byłym ZSRR doprowadził do największej katastrofy nuklearnej w historii. Związek Radziecki, nie mogąc sobie poradzić z polityczną, ludzką i przyrodniczą katastrofą, »zbudował« mur miliczenia wokół tego wydarzenia” – to początek opisu filmu „Radiofobia. Piętno Czarnobyla” na stronie internetowej pripyat.com.

„Radiofobia” to ukraińsko-hiszpańsko-amerykański film dokumentalny z 2006 r. Tytuł to termin, który – jak czytamy na stronie internetowej promieniowanie.blogspot.com –  „oznacza lęk przed promieniowaniem, głównie jonizującym (radioaktywnym), natomiast bardzo często rozciąga się na wszelkiego rodzaju »promieniowania«, niezależnie od pochodzenia. Źródłem lęku jest przede wszystkim obawa przed zjawiskami niewidocznymi dla zmysłów, które dodatkowo mogą spowodować poważne, ale odroczone w czasie skutki zdrowotne.”

Obraz opisuje czarnobylską katastrofę i jej konsekwencje z perspektywy mieszkańców Prypeci i pracowników elektrowni jądrowej. W filmie wzięli udział m.in. Wiktor Briuchanow, były dyrektor elektrowni jądrowej w Czarnobylu; Witalij Leonenko, były dyrektor szpitala miejskiego w Prypeci; Lubow Sirota, była szefowa stowarzyszenia literackiego Prometeusz, a także Aleksander Sirota.

Zobacz film „Radiofobia. Piętno Czarnobyla”. Materiał z lektorem w języku polskim:

https://youtu.be/E9it8N7Zypw

Film można również ściągnąć na dysk komputera z serwera pripyat.com – wystarczy kliknąć TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE: Aleksander Sirota: 26 kwietnia był dla mnie ostatnim dniem beztroski – wywiad