Oto sylwetka Anatolija Charłampijewicza Kurguza – starszego operatora reaktora nr IV, uczestnika wydarzeń z 1986 r. Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie.
Anatolij Charłampijewicz Kurguz (ros. Анатолий Харлампиевич Кургуз) – starszy operator reaktora IV energobloku elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Urodził się 12 czerwca 1957 r. we wsi Krasnowycze w obwodzie briańskim na terenie Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Pracę w elektrowni atomowej w Czarnobylu rozpoczął 10 czerwca 1980 r. jako operator wydziału trzeciego energobloku. Od kwietnia 1983 r. był starszym operatorem hali reaktorowej III energobloku, a od stycznia 1986 r. pracował na hali reaktorowej IV energobloku.
W noc z 25 na 26 kwietnia 1986 r. był na swoim miejscu pracy w hali reaktorowej na poziomie oznaczonym jako 36. Miejsce to szybko zaczęło się wypełniać radioaktywną parą i stało się epicentrum awarii. Wychodząc z pomieszczenia zamknął za sobą ciężkie, hermetyczne drzwi, dzięki czemu uratował swoich towarzyszy. Pomimo ciężkich oparzeń przez pięć godzin ratował ludzi, wyciągając ich spod gruzów. Otrzymał śmiertelną dawkę 800 berów (8 Siwertów).
Zmarł 12 maja 1986 r. w moskiewskiej klinice nr 6 Instytutu Biofizyki. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu Mitinskim. Osierocił dwoje małych dzieci.
Został pośmiertnie odznaczony Orderem Lenina (ZSRR, 1986 r.), a także wyróżnieniem prezydenta Ukrainy – Krzyżem „Za odwagę” w 1996 r.
Rzeczy osobiste i dokumenty Anatolija Kurguza są prezentowane na ekspozycji w Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie.
Zdjęcie ilustrujące ten materiał wykonał Aleksandr Agułow – starszy operator głównych pomp cyrkulacyjnych na czwartym energobloku elektrowni. Autor zdjęcia pracował w noc wypadku i ratował towarzyszy. W konsekwencji otrzymania dawki promieniowania, jaką określono na 1,5 Sv, nabawił się ostrej choroby popromiennej pierwszego stopnia.
Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie. Zapraszamy na strony internetowe muzeum chornobylmuseum.kiev.ua oraz jego profil na Facebooku.