Licznik Geigera

Beton

Zdjęcie z czasów funkcjonowania punktu przeładunkowego. Fotografia znajduje się w pawilonie informacyjnym czarnobylskiej elektrowni. Fot. Tomasz Róg
Zdjęcie z czasów funkcjonowania punktu przeładunkowego. Fotografia znajduje się w pawilonie informacyjnym czarnobylskiej elektrowni. Fot. Tomasz Róg

20 czerwca 1986 r. – to ważna data w historii likwidacji skutków awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobyl. Tego dnia uruchomiono pierwszą automatyczną betoniarnię, która dostarczała beton potrzebny do budowy m.in. sarkofagu.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie.

Decyzję o instalacji automatycznych betoniarni podjęto już w maju 1986 r. Pierwsza ruszyła 20 czerwca. Dwie pozostałe, na początku lipca. Pozwoliło to m.in. na rozpoczęcie betonowania kaskady ścian ochronnych.

Zakład pracował przez całą dobę. Niezbędny kamień icement dowożono ciężarówkami ze stacji kolejowej Teteriw, na pograniczu obwodów kijowskiego i żytomierskiego. Z kolei piasek i częściowo kamień – z przystani na Prypeci.

Aby szybciej i bezpieczniej dostarczać beton na miejsce przeznaczenia, w pobliżu elektrowni zbudowano punkt przeładunkowy. Tym samym rozdzielono strefy „czystą” i „brudną”. Beton z czystej części przywożono wywrotkami i na specjalnej pochyłej rampie przeładowywano do betoniarek, które poruszały się po strefie brudnej na plac budowy obiektu „Ukrycie”.

Ogółem wszystkie trzy betoniarnie produkowały ponad 6000 metrów sześciennych betonu dziennie. Budowa sarkofagu pochłonęła 400 000 metrów sześciennych betonu.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie. Zapraszamy na strony internetowe muzeum chornobylmuseum.kiev.ua oraz jego profil na Facebooku.

Rampa przeładunkowa betonu