Licznik Geigera

Kwartał bakiński

Fot. Туристично-інформаційний центр Славутича

W budowie Sławutycza brali udział specjaliści z ośmiu byłych republik radzieckich. Powstały dzielnice, które różnią się od siebie architekturą. Kwartał bakiński wybudowali Azerowie, a jego głównym projektantem był Yusif Oruj Yagub-Zade.

Pod względem powierzchni kwartał bakiński nie jest zbyt duży, ale znajdują się tam zarówno kilkupiętrowe bloki, jak i wolnostojące domy. Główną cechą tej części miasta jest to, że w każdym budynku zastosowano różne typy okien, m.in. lancetowate, biforium (arkadowe), etc. Na dziedzińcach znajdują się loggie, z oryginalnymi sześciokątnymi otworami, przypominającymi plastry miodu.

W kwartale bakińskim znajduje się wiele budynków wyłożonych trawertynem. Tuf wapienny jest najczęściej ozdabiany metalowymi elementami z tradycyjnymi islamskimi zdobieniami.

Główne wejście do tej części miasta zdobi stela pt. „Azerbejdżan”, przedstawiająca wiele stylizowanych postaci i twarzy, wykonana z cegły szamotowej i pokryta zielono-niebieskim szkliwem. W skład kwartału wchodzi też deptak i fontanna.

Wiele budynków przeszło remonty, natomiast gdzieniegdzie zachowało się jeszcze oryginalne drewniane wykończenie, które wyróżnia się wyrazistą geometrią.

Zobacz zdjęcia:

(Туристично-інформаційний центр Славутича)