Licznik Geigera

„Na chwilę przed…”: szkoła średnia nr 2 w Prypeci

Fot. Краєзнавчий музей м. Славутича і Чорнобильської АЕС

Muzeum Krajoznawcze Miasta Sławutycza i Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej rozpoczęło na swoim profilu na Facebooku publikację archiwalnych zdjęć z Prypeci w ramach cyklu „Na chwilę przed…”. Oto wybór zdjęć ze szkoły średniej nr 2.

Na marginesie wytłumaczymy, że w Związku Radzieckim i krajach poradzieckich termin „szkoła średnia” ma nieco inne znaczenie niż w Polsce.

„Obowiązkowa nauka w szkole średniej rozpoczynała się od 7 rż. i trwała 10 lat, aczkolwiek można było przejść po 8. klasie do szkoły zawodowej, np. technikum. Po ukończeniu 10. klasy i zdaniu końcowego egzaminu otrzymywało się wykształcenie średnie i można było kontynuować nieobowiązkową już naukę na studiach. Oprócz klas 1-10 były też klasy 0 dla 6-latków. W 1984 r. w ZSRR przeprowadzono reformę systemu oświaty i wydłużono okres nauki o rok, rozpoczynając ją w 6 rż. Podobny system szkolnictwa obowiązuje na na Ukrainie do dziś, gdzie obecnie nauka trwa 11 lat (klasy 1-11) i rozpoczyna się ją w 7 rż.” – czytamy w opisie „Planu miasta Prypeć” autorstwa Sebastiana Marciaka.

„Na chwilę przed…”: szkoła artystyczna w Prypeci