Licznik Geigera

Nowa strefa komfortu

Fot. Tomasz Róg
Fot. Tomasz Róg

Ministerstwo Energetyki i Ochrony Środowiska Ukrainy, które sprawuje nadzór nad Czarnobylską Strefą Wykluczenia, zatwierdziło plan działań na rzecz rozwoju tego terytorium. Już w tym roku Zona ulegnie „znaczącym zmianom, dzięki którym pobyt turystów będzie bardziej komfortowy i interesujący, a także stworzone zostaną dodatkowe warunki do pracy dla naukowców”.

O zmianach informuje COTIZ, czyli Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia. Przedsiębiorstwo to wymienia najważniejsze zmiany, które mają nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

Pierwsza zmiana ma zwiększyć konkurencję wśród firm świadczących usługi turystyczne w Zonie. Będzie więc więcej operatorów. Zwiększona zostanie także ilość pracowników obsługujących turystów w punktach kontrolnych. Po zmianach maksymalny czas oczekiwania na przekroczenie granicy Zony ma wynieść 20 minut. Skrócony zostanie także czas oczekiwania na wydanie zgody na wycieczkę do jednego dnia.

Szerszej grupie turystów zostaną udostępnione takie miejsca jak m.in. ekspozycja „Pamięć o ojczystym kraju”, czy też wystawa pojazdów inżynieryjnych w Czarnobylu. Ma powstać także interaktywne muzeum Czarnobyla.

Ukraińcy zapowiadają także uruchomienie tras dla śmigłowców oraz nowych miejsc turystycznych – do obserwacji ptaków i dzikich zwierząt.

„Aby zabezpieczyć możliwość zostania większej liczby odwiedzających w strefie wykluczenia, opracowane zostaną biznesplany dotyczące otwarcia hoteli, hosteli, a także kampusów dla naukowców, a także nowych punktów gastronomicznych na terytorium Czarnobyla” – czytamy na stronie internetowej cotiz.org.ua.

Strefa ma być także bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych. Powstaną także „gorące linie” telefoniczne, pod którymi będzie można uzyskać niezbędnych informacji o Zonie, wezwać pomoc lub złożyć skargę. COTIZ zapowiada również nowe szkolenia dla przedstawicieli biur podróży, przewodników i tłumaczy.

Zarządzający Zoną zamierzają także zwiększyć dostępność tego terytorium dla studentów i naukowców. Powstanie więc projekt wykładów, warsztatów, konferencji i staży naukowych.

COTIZ informuje również o wspólnym z firmą Google planie mapowania trójwymiarowego miejsc w Zonie. Ale to nie koniec nowości. Zapowiadane są także liczne działania kulturalne i muzyczne w strefie wykluczenia.

Tyle obietnic i planów. Na razie Ukraina, tak jak i większość krajów świata, zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2. Pozostaje więc poczekać na rozpoczęcie realizacji tych zamierzeń aż do końca walki z nowym typem wirusa. Czy plany rzeczywiście ziszczą się w tym roku?

Przypomnijmy, że plany rozwoju turystycznego Zony są pokłosiem podpisanego w połowie ubiegłego roku przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dekretu pt. „O niektórych kwestiach rozwoju terytoriów narażonych na skażenie radioaktywne w wyniku katastrofy w Czarnobylu”.

(cotiz.org.ua, CC BY 4.0)

Plany na 2020 rok