Licznik Geigera

Nowe trasy dla odwiedzających Czarnobylską Strefę Wykluczenia

Fot. Denis Wiśniewski / dazv.gov.ua
Fot. Denis Wiśniewski / dazv.gov.ua

Do 15 wzrosła liczba tras dla osób legalnie odwiedzających Zonę. Jak informuje Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, dzięki czterem nowym szlakom, można zobaczyć miejsca, w których zachowały się ciekawe zabytki, są stanowiska archeologiczne, a także piękne krajobrazy. To m.in. miejscowości Byczki, Nowe Szepielicze i Łubianka.

– Podstawą dla utworzenia nowych tras były życzenia wizytujących, a także dotrzymanie wszystkich wymogów bezpieczeństwa radiacyjnego. Większość miejsc, do których wiodą nowe trasy, stały się symbolami Strefy Wykluczenia. Teraz każdy może je zobaczyć na własne oczy i zanurzyć się w historię Polesia, jakim ono było przed awarią w Czarnobylu – powiedział Andrij Naumow, szef Centrum Organizacyjno-Technicznego i Informacyjnego Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Pierwsza z nowych tras, oznaczona numerem 12, wiedzie od punktu kontrolnego w Dytiatkach, przez miejscowość Byczki do wsi Zamosznia. Szlak prowadzi przez łącznie pięć wsi, gdzie zachowały się do dnia dzisiejszego tradycyjne poleskie chaty i budynki gospodarcze z XIX wieku. Poza tym na trasie można pustelnię mniszek i monastyr Świętego Mikołaja, ruiny cerkwi i pozostałości cmentarzy staroobrzędowców (we wsiach Zamosznia i Byczki), miejsce wytapiania żelaza z rudy darniowej (we wsi Rudna-Weresnia), a także cieszyć się niezwykłą urodą czarnobylskiego rezerwatu.

Trasa numer 13 prowadzi od elektrowni jądrowej w Czarnobylu, przez miejscowości Janów, Nowe Szepielicze od Łubianki. Szlak wiedzie m.in. przez opuszczoną stację kolejową w Janowie, miejsce, gdzie znajdują się pozostałości sosny w kształcie trójzębu, a także zabudowania, które należały do Sawy Obrażeja, ostatniego mieszkańca 10-kilometrowej Zony.

Szlak numer 14 wiedzie od miasta Czarnobyl na lewy brzeg rzeki Prypeć do wsi Ladyżyci i Teremci i jest przeznaczona dla wielbicieli rzecznych krajobrazów. Zwiedzający mogą zobaczyć stary prom na drugiej stronie rzeki Prypeć, miejsce ujścia rzeki Brachinka do Prypeci oraz Prypeci do Dniepru, a także tradycyjne zabudowania gospodarskie i domy mieszkańców Polesia.

Trasa numer 15 prowadzi po średniowiecznych ścieżkach Czarnobyla z X-XIII wieku, czarnobylskiego zamku z XVII-XVIII stulecia, klasztoru dominikanów z XVIII wieku. Ponadto odwiedzający mogą zobaczyć także miejsce prac archeologicznych.

Wcześniejsze trasy to:

  • nr 1 – Dytiatki, Czerewacz, Zalesie, Czarnobyl
  • nr 2 – Czarnobyl – plac przy cerkwi
  • nr 3 – Czarnobyl – memoriał „Tym, którzy uratowali świat”, cerkiew, memoriał „Gwiazda piołun”
  • nr 4 – Czarnobyl, Paryszew, Opaczyce, Kupowate
  • nr 5 – Czarnobyl, elektrownia atomowa, kompleks „Wektor”, składowisko w Burakówce
  • nr 6 – Czarnobyl, elektrownia atomowa, zbiornik wody chłodzącej
  • nr 7 – Czarnobyl, Prypeć
  • nr 8 – Czarnobyl, Czarnobyl 2
  • nr 9 – Czarnobyl, Krasne
  • nr 10 – Czarnobyl, Poliskie
  • nr 11 – Czarnobyl, ośrodek wypoczynkowy „Bajkowy”.

Wszystkie trasy są sprawdzone za pomocą dozymetrów i bezpieczne dla wizytujących.

(źródło: dazv.gov.ua).