Licznik Geigera

Powstaje dokumentalna „odpowiedź na serial HBO”

Fot. z archiwum Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej

Na Ukrainie rozpoczęły się zdjęcia do serialu dokumentalnego o katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu – informuje serwis vesti.ua. Będzie to koprodukcja ukraińsko-niemiecka.

Produkcja będzie opowiadać nie tylko o wybuchu w elektrowni jądrowej, ale także o jego konsekwencjach i wydarzeniach poprzedzających pamiętne wydarzenia z kwietnia 1986 r. Twórcy chcą pokazać historię czarnobylskiej elektrowni – od budowy pierwszych reaktorów i uruchomienia siłowni, przez rozwój miasteczka Prypeć, po katastrofę i jej konsekwencje.

Na czym polega wyjątkowość nowego serialu? – Po pierwsze, to nie jest serial o tragedii. To film, który pokazuje życie wymarzonego miasta, odsłania przesłanki i przyczyny tragedii, pokazuje twarze ludzi, którzy wierzyli w lepszą przyszłość i ją budowali, a którzy stracili wszystko w jeden dzień. Nasz projekt opowiada o połączeniu pokoleń i związku między wydarzeniami z tamtych czasów z przyszłością każdego z nas – mówił producent Roman Martynienko.

Filmowiec w rozmowie z ukraińskimi dziennikarzami nie ukrywał, że to właśnie serial HBO pt. „Czarnobyl” był swego rodzaju impulsem do powstania pomysłu na serial dokumentalny. – Nie umniejszając wysiłków zespołu i wartości artystycznej projektu HBO, zauważam, że ten serial jest daleki od autentyczności i dokumentalnej reprodukcji wydarzeń. Dlatego postanowiliśmy nakręcić naszą odpowiedź na serial HBO, który zgodnie z prawdą, ale jednocześnie w ciekawej formie dla szerokiej publiczności opowie o tamtych wydarzeniach – stwierdził.

Za ścieżkę dźwiękową odpowiada grupa ONUKA. Autorami i scenarzystami projektu są Niemcy: Dirk Schneider i Ariane Riker. Reżyserem jest znany ukraiński krytyk i producent filmowy Andriej Alferow.

Twórcy zapowiadają, że w ich filmie pojawi się m.in. wywiad z Marią Procenko – legendarną główną architektką Prypeci. Pojawią się też bezpośredni uczestnicy wydarzeń z 1986 r., w tym m.in. były główny inżynier elektrowni jądrowej w Czarnobylu Nikołaj Steinberg, a także były sekretarz partii i były szef elektrowni Siergiej Paraszyn.

Zdjęcia potrwają do jesieni. Premierę zaplanowano na wiosnę 2022 r.

Warto dodać, że nie będzie to pierwsza dokumentalna odpowiedź na serial HBO. W 2019 r. po emisji miniserialu „Czarnobyl” pojawił się dodatkowy odcinek, będący dokumentalną opowieścią wydarzeń z 1986 r. Przygotowała go telewizja Sky, będąca współproducentem ministerialu.

Film można obejrzeć tutaj:

(vesti.ua)