21 sierpnia wznowiono prace nad przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji przekazano do przerobu pierwszą partię odpadów z terenu przemysłowego przedsiębiorstwa.
Przed wznowieniem pełnej eksploatacji infrastruktury do przerobu i unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych przeprowadzono szereg działań weryfikujących bezpieczną i prawidłową pracę wszelkich urządzeń.
– Sprawdziliśmy stan funkcjonalny wszystkich urządzeń biorących udział w procesie technologicznym formowania opakowań, a także przygotowania do wysyłki do utylizacji opakowań z odpadami radioaktywnymi. Wszyscy nasi pracownicy zajmujący się przetwarzaniem odpadów przeszli szkolenia w celu wznowienia umiejętności praktycznych. Szkolenie z ostatnią zmianą zakończyło się pomyślnie 14 sierpnia – powiedział Ilja Szumkow, zastępca naczelnika wydziału przetwarzania odpadów radioaktywnych.
Dodał, że przeprowadzono już także rozmowy z dostawcą cementu niezbędnego do unieruchomienia ciekłych odpadów radioaktywnych, a także dokonano przeglądu harmonogramu produkcji opakowań dla odpadów.
Jak zaznaczył, ma nadzieję, że do końca 2022 r. uda się w pełni wykonać wyznaczony plan.