27 i 28 kwietnia odbędzie się VIII edycja międzynarodowej konferencji INUDECO, poświęconej m.in. bezpieczeństwu jądrowemu, likwidacji elektrowni jądrowych czy rewitalizacji środowiska. Wydarzenie, które będzie prowadzone ze Sławutycza, odbędzie się w formule online, a jego głównym tematem hasłem jest: „Energetyka jądrowa: wyzwania wojenne”. Ruszyły zapisy prelegentów.
„Wzywamy uczestników konferencji do analizy doświadczeń wojennych na Ukrainie, do wyciągnięcia mocnych wniosków dotyczących przejawów terroryzmu nuklearnego, działań organizacji międzynarodowych, a także do wypracowania rekomendacji dla funkcjonowania elektrowni jądrowych i innych obiektów jądrowych w warunkach wojennych” – piszą organizatorzy.
W tym roku uczestnicy mogą wybierać spośród następujących zagadnień:
- Energetyka jądrowa w warunkach powojennej odbudowy
- Bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne kraju
- Postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym
- Przekształcenie obiektu „Ukrycie” w system bezpieczny dla środowiska
- Eksploatacja, konserwacja i remonty elektrowni jądrowych w stanie wojennym
- Likwidacja elektrowni jądrowych
- Rozwój i wyzwania społeczne miast satelickich elektrowni jądrowych.
Oficjalne języki konferencji: to ukraiński i angielski. Prezentacje powinny być przygotowane w języku angielskim. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 15 kwietnia.
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej konferencji INUDECO.
Konferencja odbywa się od 2016 r. Dotychczas wzięło w niej udział ponad 800 specjalistów z 20 krajów, m.in. z Białorusi, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Japonii Niemiec, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.