Licznik Geigera

Szczepienia przeciw wściekliźnie

Fot. pixabay.com
Na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia rozpoczęła się jesienna kampania szczepień dzikich zwierząt przeciwko wściekliźnie. Specjaliści zamierzają rozdysponować aż 39 tysięcy szczepionek w terminie do 18 października.

Na terenie strefy wykluczenia pracują wspólne grupy specjalistów z Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery i Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów. W rejonie wioski Zapillia rozmieszczono specjalny obszar testowy. Preparaty są rozkładane według zaleceń – w liczbie 25 przynęt ze szczepionką na metr kwadratowy.

Wścieklizna – jak przypomina polski Główny Inspektorat Weterynarii – jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. To wirusowa choroba dotykająca centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, która – według danych Światowej Organizacji Zdrowia – powoduje rokrocznie zgon około 60 tysięcy osób.

Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową. Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.

(zapovidnyk.org.ua / wetgiw.gov.pl)