Licznik Geigera

„Tym, którzy uratowali świat” – rusza zbiórka pieniędzy na remont pomnika

Fot. cotiz.org.ua
Fot. cotiz.org.ua
Fot. cotiz.org.ua
Fot. cotiz.org.ua

Strażacy z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w remoncie pomnika „Tym, którzy uratowali świat”, który stoi przed jednostką straży pożarnej w Czarnobylu. Monument jest w kiepskim stanie technicznym i bez remontu jego przyszłość jest zagrożona. Ruszyła więc zbiórka pieniędzy na niezbędne prace konserwatorskie.

Pomysł stworzenia pomnika narodził się w maju 1995 r. – dyskutowano wtedy o zbliżającej się dziesiątej rocznicy awarii i planach upamiętnienia likwidatorów. We wrześniu tego samego roku zatwierdzono roboczy projekt budowy pomnika, który został podzielony na dwie części – heraldyczną i rzeźbiarską.

Część heraldyczna składa się z dwóch trapezowych, 11-metrowych kolumn, połączonych u góry krzyżem. U podstawy kolumn znajduje się odwzorowanie komina czarnobylskiej elektrowni nad zrujnowanym IV energoblokiem. W środkowej części kolumn umieszczono stalowy globus – symbolizujący kruchość i podatność Ziemi na działalność człowieka.

Kolumny otaczają dwa pierścienie, które symbolizują dwie części strefy wykluczenia – dziesięcio- i trzydziestokilometrową. Stworzony z nich supeł jest alegorią nierozwiązywalnych problemów, spowodowanych przez „pokojowy atom”, który wymknął się spod kontroli.

Po obu stronach kolumn znajdują się kompozycje rzeźbiarskie. Po lewej stronie znajdują się rzeźby przedstawiające postacie dozymetrysty, osoby poszkodowanej, lekarza pogotowia ratunkowego i pracownika elektrowni. Po prawej stronie znajdują się rzeźby strażaków.

15 kwietnia 1996 r. ustawiono pomnik przy bramie wjazdowej do jednostki straży pożarnej w Czarnobylu. W dniu dziesiątej rocznicy awarii uroczyście go odsłonięto. Jak mówił jego projektant, Iwan Simonow, wtedy nikt nie miał nadziei, że monument stanie się centralnym obiektem w Zonie, przed którym będą składane kwiaty i oddawana będzie cześć likwidatorom.

W ciągu już ponad 20 lat pomnik stał się jednym z najważniejszych symboli Czarnobyla. Jego przyszłość jest jednak zagrożona. Ukraińskie władze nie mają pieniędzy na jego remont i utrzymanie. Dlatego też strażacy pracujący w Zonie, wraz z organizacją Centr Pripyat.com, Organizacyjno-Technicznym i Informacyjnym Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia, innymi przedsiębiorstwami działającymi w Zonie, apelują o pomoc finansową. Zebrane środki podczas zbiórki publicznej zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie i instalację oświetlenia.

Wszyscy zainteresowani mogą przekazywać dowolne kwoty na konto organizacji Centr Pripyat.com. Oto dane:
  • odbiorca: Centr Pripyat.com (ГО МГО Центр Прип’ять.ком ГО)
  • kod odbiorcy: 35030714
  • bank: PrivatBank (Приватбанк)
  • rachunek odbiorcy: 2600205260882
  • numer IBAN: UA843206490000026002052608882
  • kod banku: 320649

Prace remontowe mają zostać wykonane jeszcze w tym roku, aby pomnik, „Tym którzy uratowali świat” przetrwał nie tylko zimę, ale też został zakonserwowany na wiele lat. Po zakończeniu prac pomnik ma zostać włączony pod zarząd muzeum „Gwiazda piołun”, które znajduje się w Czarnobylu.

Patronat nad zbiórką objęła Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

(cotiz.org.ua)

“Muzeum jednego dnia” na zdjęciach Marka Rabińskiego