Magnolię oraz inne rzadkie i reliktowe rośliny zasadzono w czarnobylskim rezerwacie w ramach nowego eksperymentu – informuje na swoich stronach internetowych Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.
Naukowcy z Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery, ogrodu botanicznego im. Aleksandra Fomina i przedsiębiorstwa „Północna puszcza” stworzyli specjalne stanowisko, gdzie będzie badana odporność roślin na skażenie radioaktywne. Zasadzono tam m.in. magnolie, sosny krymskie, rododendrony i miłorzęby.
Szczególną uwagę poświęcono sadzonkom metasekwoi chińskiej – gatunkowi, który przez wiele lat znany był botanikom jedynie ze skamieniałości. Dopiero w 1941 r. żywe rośliny odnaleziono w górach Chin. Dziś roślina ta jest z powodzeniem uprawiana i stanowi ozdobę wielu ogrodów i parków.
– Na świecie istnieje tendencja do zanikania rzadkich roślin w ich naturalnych siedliskach. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten wyjątkowy eksperyment na terytorium największego rezerwatu przyrody na Ukrainie. Biorąc pod uwagę specyfikę czarnobylskiego rezerwatu, będzie to wyjątkowy projekt naukowo-badawczy – stwierdził jeden z przedstawicieli Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery.
Jak informuje zarząd Zony, gdy rośliny dostosują się do nowych warunków, naukowcy przeprowadzą na nich serię badań, m.in. anatomicznych i biochemicznych. Specjaliści planują również zwiększenie liczby i gatunków roślin, które zostaną zasadzone na terytorium Zony. Przewidziano również stworzenie miejsca do oglądania rzadkich roślin przez osoby odwiedzające czarnobylski rezerwat.
(dazv.gov.ua)