Sto tysięcy turystów w Zonie

Ponad 107 tysięcy odwiedziło już w tym roku Czarnobylską Strefę Wykluczenia. Jak informuje Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia, stutysięczny turysta pojawił się w Zonie w październiku.

Większość odwiedzających to obcokrajowcy. Stanowią oni blisko 80 proc. wszystkich osób, które odwiedziły Zonę. Najwięcej było Brytyjczyków – 15758. Tuż za nimi uplasowali się Polacy – 9378. Trzecie miejsce zajęli Niemcy – 7826. Tuż za podium znaleźli się Amerykanie – 5580, a pierwszą piątkę zamykają Czesi – 4063. Jak informuje COTIZ, w tym roku Zonę odwiedziło także 22468 Ukraińców.

Fot. cotiz.org.ua

Fot. cotiz.org.ua

– Przejrzyste zasady przekraczania granicy Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, system biletów elektronicznych, a także praca służb bezpieczeństwa pozwoliły na przyjęcie dużej liczby osób bez większych trudności. Zwiększenie frekwencji osób odwiedzających jest naszym wspólnym osiągnięciem – mówi Kiryło Harnyk, zastępca dyrektora Organizacyjno-Technicznego i Informacyjnego Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Jak zaznacza, w ostatnich miesiącach udostępniono nowe trasy turystyczne, w tym szlaki wodne i powietrzne, postawiono nowe tablice informacyjne i zwiększono liczbę przewodników. – To dopiero początek realizacji dużej strategii rozwoju strefy wykluczenia związanej z dekretem prezydenta Ukrainy – dodaje.

Władze Zony przyznają, że wzrost frekwencji jest zauważalny już od wiosny. Wśród czynników mających na to wpływ poza uproszczeniem procedury wydawania zezwoleń na wizytę w Zonie czy stworzeniem nowej infrastruktury wymieniono także pojawienie się miniserialu HBO pt. „Czarnobyl”.

(cotiz.org.ua)

Nowe tablice informacyjne w Zonie