Od kilku lat organizacja Clean Futures Fund prowadzi akcję sterylizacji/kastracji, a także dokarmiania bezdomnych psów z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Udało się jej również znaleźć nowy, czysty dom dla 34 szczeniaków. Program adopcji został jednak zawieszony z powodów formalnych.
Adopcja do Stanów Zjednoczonych
Istnieje zakaz przywozu do USA jakiegokolwiek psa, niezależnie od wieku, ze 113 krajów o dużym ryzyku wścieklizny. Ukraina jest na tej liście. Pies, który wjeżdża do USA, nie może przebywać na Ukrainie przez co najmniej sześć miesięcy przed przyjazdem. Zwierzę musi również otrzymać szczepionkę przeciwko wściekliźnie w USA a nie na Ukrainie. Na razie nie wiadomo, jak długo te przepisy będą obowiązywać w stosunku do Ukrainy.
Adopcja do krajów Unii Europejskiej
Psy przyjeżdżające do któregokolwiek z krajów UE muszą otrzymać szczepionkę przeciwko wściekliźnie w wieku co najmniej 12 tygodni. Należy potem odczekać 30 dni, aby wykonać kontrolne badania krwi. Po pobraniu krwi należy odczekać dodatkowe trzy miesiące. Jeśli badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie nie będzie się mieścić w odpowiednim zakresie, należy zwierzę ponownie zaszczepić, odczekać kolejne 30 dni, wykonać kolejne badania krwi, a następnie odczekać trzy miesiące przed podróżą. Oznacza to, że zwierzę będzie musiało przebywać w kontrolowanym ośrodku przez cztery do dziewięciu miesięcy. Jak informuje CFF, w Czarnobylu i okolicach nie ma takiego obiektu, w którym można byłoby taki ośrodek stworzyć.
Podobne obostrzenia dotyczą adopcji do Kanady, z tym, że zwierzę musi zostać również poddane kwarantannie po przybyciu na miejsce.
„34 szczenięta, które oddaliśmy do adopcji, zostały wysłane do USA przed wprowadzeniem zakazu przez CDC (amerykańskiej agencji epidemiologicznej – przyp. red.) i mieliśmy prowizoryczny tymczasowy obiekt, w którym trzymaliśmy psy przez ponad cztery miesiące. Nie mamy już dostępu do tego obiektu” – informują przedstawiciele organizacji CFF.
Jak zaznaczają, każdy pies przed podróżą musi być w pełni zaszczepiony, wysterylizowany lub wykastrowany i być w dobrej kondycji. Wymaga to kilku miesięcy pobytu w zakładzie opiekuńczym. Przedstawiciele Clean Futures Fund zaznaczają, że nie mogą zabierać zwierząt z Zony, które osiągnęły pełny rok życia, gdyż przyzwyczaiły się one do swojego terytorium i stada.
CFF zaznacza, że jeśli USA zniosą zakaz importu zwierząt z Ukrainy, ponownie oceni możliwość adopcji niektórych szczeniąt. Podkreśla, że program kastracji/sterylizacji przynosi już efekty, a jego ostatecznym celem jest nierozmnażanie się psów na terenie Zony.
CFF dodaje, że wydatki związane z adopcją mogą wynosić co najmniej 3000 dolarów za szczeniaka. „Jeśli jesteś zainteresowany adopcją psa, to gorąco prosimy – w imieniu wszystkich psów z Czarnobyla, których obecnie nie można adoptować – o poszukanie zwierzęcia w lokalnym schronisku” – kończy swój komunikat organizacja Clean Futures Fund.