Już w październiku po raz pierwszy w historii w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia zaprezentowana zostanie interaktywna instalacja w ramach projektu ARTEFACT. Jak informuje Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, będzie to połączenie cyfrowego obrazu i wyjątkowej muzyki, a cały projekt poświęcony jest współczesnym problemom epoki informacyjnej, tj. manipulacji informacjami, fałszywym wiadomościom i postprawdzie.
– Czarnobylska tematyka zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony opinii publicznej i mediów. A tam, gdzie istnieje popyt na informacje, mogą pojawić się plotki, legendy, a w konsekwencji fałszywe wiadomości. To wszystko prowadzi do dezinformacji obywateli w ważnych sprawach. Dlatego Agencja wspiera inicjatywę organizatorów projektu ARTEFACT. Dobre jakościowo, dokładne i prawdziwe informacje, walka z fałszywymi doniesieniami oraz odpowiedzialne wykorzystanie informacji jest kluczem do rozwoju naszego państwa – powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.
Prezentacja rzeźby odbędzie się w październiku. Do tego czasu Zona będzie odwiedzana przez artystów, a Agencja będzie gospodarzem serii spotkań z młodzieżą na temat ochrony przed fałszywymi informacjami, rozwoju krytycznego myślenia i umiejętnego korzystania z mediów. Wszystkie wydarzenia staną się częścią filmu dokumentalnego.
W ramach projektu ARTEFACT wdrożonych zostanie szereg działań, w tym:
- stworzenie i instalacja w Strefie Wykluczenia unikalnej interaktywnej rzeźby,
- napisanie do niej ścieżki dźwiękowej przez światowe gwiazdy muzyki,
- stworzenie biblioteki dźwięków pt. „Dźwięki Czarnobyla”, z której będą mogli korzystać muzycy z całego świata,
- wykłady z młodzieżą na temat postprawdy i umiejętności korzystania z mediów,
- interaktywne wystawy na festiwalach i wydarzeniach kulturalnych na Ukrainie,
- prezentacja cyfrowej rzeźby dla przedstawicieli mediów z całego świata,
- stworzenie filmu dokumentalnego pt. „ARTEFACT”.
(dazv.gov.ua)