Licznik Geigera

Biblioteka Czarnobylska – nowy podcast

Fot. Licznik Geigera

Czy istnieje idealna książka dotycząca wydarzeń z 26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej? Odpowiedź brzmi – nie. Istnieje natomiast wiele publikacji godnych uwagi. O tym, dlaczego warto czytać (lub nie) poszczególne pozycje opowiedzą w serii podcastów pt. „Biblioteka Czarnobylska” Anna Skaza Morgenstern i Tomasz Róg. To spontaniczny projekt, który zrodził się z pasji i gadulstwa tych dwóch osób.

„Biblioteka Czarnobylska” jest dostępna na platformach: Apple Podcasts, Castbox, Google Podcasts, Pocket Casts, Spotify i YouTube.

Posłuchaj przedmowy:

Poznajmy się:

Anna Skaza Morgenstern

Fot. Anna Skaza Morgenstern

Filolog rosyjski, tłumacz, redaktor, recenzent (Trzynasty Schron). W wolnych chwilach zajmuje się rysunkiem (Maślana Mucha) i zgłębianiem szeroko pojętej kwestii czarnobylskiej, szczególnie historii Anatolija Stiepanowicza Diatłowa. Jeden z najciekawszych opublikowanych projektów tłumaczeniowych – tłumaczenie do filmu „Czarnobyl: Ludzie ze stali” (2022).

Tomasz Róg

Fot. Tomasz Róg

Rosjoznawca, dziennikarz, urzędnik. Na poważnie zainteresowany tematyką czarnobylską od 2006 r. Od 2016 r. prowadzi serwis licznikgeigera.pl, na którym publikuje artykuły, fotoreportaże i wywiady z osobami związanymi z Czarnobylem. Współautor projektu CZARNOBYLive (wraz z Karolem i Stanisławem Adamskimi i Jackiem Domaradzkim).


Nasz projekt jest bardzo spontaniczny i niekomercyjny. Chcemy w tym miejscu podziękować Tomaszowi Stankiewiczowi z firmy Tostanki.pl za okazaną nam pomoc w technicznym przygotowaniu naszych nagrań. Dziękujemy!