Już 25 kwietnia w Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Czarnobyl. To nasza ziemia – tu żyjemy”. Ekspozycja jest podsumowaniem kilku wypraw etnograficznych, które były prowadzone w latach 2004-2005 i były poświęcone kulturze i tradycjom ukraińskiego Polesia.
Polesie to kraina geograficzna i historyczna, leżąca głównie na terenie Ukrainy i Białorusi, ale także częściowo – Polski i Rosji. Ukraińskiej części Polesia udało się przenieść swoją pierwotną kulturę aż do XX wieku. Niestety awaria w elektrowni jądrowej w Czarnobylu i ewakuacja ludności ze strefy wykluczenia praktycznie doprowadziły do śmierci tradycyjnej kultury. Łańcuch jej przekazywania z pokolenia na pokolenie został przerwany.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku, a także w pierwszym dziesięcioleciu XXI w. rozpoczęło się ratowanie kulturalne regionu. Setki ukraińskich naukowców brało udział w corocznych wyprawach, które miały na celu badanie kultury duchowej i materialnej Polesia.
Z okazji 20. rocznicy awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu powstała wystawa zdjęć pt. „Czarnobyl. To nasza ziemia – tu żyjemy”, a także film „Poleskie obrazy”. Nowa wystawa, która zostanie otwarta już 25 kwietnia 2024 r., w przededniu 38. rocznicy czarnobylskiej katastrofy, będzie niepowtarzalną okazją, aby doświadczyć pełni polskiego życia, emocji i codziennego życia mieszkańców, o której opowiedzieli 20 lat po wypadku.
– Na naszych zdjęciach ludzie się uśmiechają, są żywi. Zazwyczaj zdjęcia ze strefy czarnobylskiej pokazuje się w czerni i bieli, podczas gdy nasze zdjęcia są kolorowe – powiedział jeden z twórców wystawy.