Licznik Geigera

Dziesięć lat na przewóz wypalonego paliwa jądrowego

Fot. chnpp.gov.ua / CC BY 4.0

8 czerwca rozpoczął się ważny etap w planie likwidacji elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Przez najbliższych 10 lat wypalone paliwo jądrowe będzie przewożone z magazynu ISF-1 do nowego zakładu przeróbki i składowania, czyli ISF-2.

Co istotne nowy magazyn będzie przyjmował wyłącznie paliwo z czarnobylskiej elektrowni. Łącznie ze starego do nowego magazynu trzeba przewieźć około 21 tysięcy zestawów paliwowych. Cały proces transportu zajmie 10 lat, a wszystkie operacje będą wykonywane przez personel elektrowni pod ścisłym nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wypalone paliwo jądrowe będzie składowane w ISF-2 przez następne 100 lat.

Co istotne, przewóz paliwa wpłynie na procedury odwiedzania przez turystów Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. W dniach transportu w godz. od 9.30 do 12.45 całkowicie będzie blokowana droga między elektrownią a nowym składowiskiem. Oznacza to, że będzie ograniczony dostęp do takich miejsc jak m.in. miasteczko Prypeć, wieś Kopacze, V i VI blok elektrowni, zbiornik wody chłodzącej i najbliższe okolice elektrowni.

Osoby, które wjeżdżają do strefy od strony KPP Dytjatki i chcą zwiedzić wnętrze elektrowni w ramach programu „Bazowy+” muszą przybyć przed budynek administracyjny ABK-1 do godz. 9.30. Osoby, które wykupiły program „Bazowy” muszą przybyć przed ABK-1 do godz. 9.30 lub między godz. 12.50 a 13.10.

Jako alternatywę COTIZ proponuje skorzystanie z kolejki pracowniczej kursującej między miastem Sławutycz a stacją Siemichody.

Więcej o procesie transportu zobaczycie na filmie: