18 lutego w elektrowni jądrowej w Czarnobylu odbył się cykl spotkań, których celem było kompleksowe rozpatrzenie problemów, jakie pojawiły się na skutek uszkodzenia Nowej Bezpiecznej Powłoki przez raszystów.
Przedstawiciele ukraińskich instytucji naukowo-budowlanych omawiali z kierownictwem i specjalistami elektrowni jądrowej w Czarnobylu postępy przy usuwaniu skutków ataku, do którego doszło 14 lutego. Rozmawiali również o koniecznych działaniach, dzięki którym uda się odtworzyć i zabezpieczyć powłokę nowego sarkofagu nad zniszczonym reaktorem czarnobylskiej elektrowni.
Elektrownię odwiedzili również minister środowiska Switłana Grynczuk oraz przewodniczący komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. polityki ekologicznej i zarządzania przyrodą Ołeh Bondarenko. Obejrzeli oni zniszczenia spowodowane przez rosyjskiego drona z głowicą odłamkowo-burzącą, a także rozmawiali z ratownikami i specjalistami ze sztabu operacyjnego, którzy pracują na miejscu zdarzenia przez 24 godziny na dobę.
Jak zaznaczyła Switłana Grynczuk, Ukraina jest w stałym kontakcie z europejskimi partnerami. – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapewnił nas o swoim wsparciu dla bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Czarnobylu i gotowości do wspólnych wysiłków na rzecz złagodzenia i wyeliminowania skutków tej agresji. Przed nami konsultacje techniczne – powiedziała.
Zniszczenia nowego sarkofagu
Według najnowszych informacji przekazywanych przez elektrownię jądrową w Czarnobylu cały czas trwają prace przy lokalizacji i likwidacji pojedynczych ognisk ognia, a dokładnie rzecz ujmując tlącej się gumowej membrany uszczelniającej. Roboty koncentrują się m.in. na częściowym odsłonięciu konstrukcji, a także wycinaniu otworów, dzięki którym uda się wyeliminować źródła ognia.
W wyniku ataku raszystów naruszone zostały warunki bezpiecznej eksploatacji Nowej Bezpiecznej Powłoki. Wojska putina doprowadziły do uszkodzenia m.in. głównego systemu dźwigowego, który jest zamontowany wewnątrz Arkady.
Pęknięcia na powierzchni arkady to ok. 15 metrów kwadratowych. Poszycie zostało uszkodzone na łącznej powierzchni do 200 metrów kwadratowych. W wyniku ataku doszło do naruszenia połączeń śrubowych, a także fragmentu konstrukcji sarkofagu. Uszkodzenie membran uszczelniających wykryto w strefach: południowej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej.
Poziom promieniowania na terenie przemysłowym elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostaje w normie.