Licznik Geigera

Jesienią premiera czarnobylskiej aplikacji mobilnej

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia wspiera tworzenie aplikacji mobilnej, w której zgromadzone zostaną istotne i wiarygodne informacje o awarii z 1986 r., a także o aktualnym stanie Zony i miejscach interesujących turystycznie. Premierę zaplanowano na październik 2020 r.

– Mobilne aplikacje są nowoczesne i wygodne. Dzięki takim projektom ludzie będą mogli na jednej platformie znaleźć potrzebne informacje w przystępnej formie. Agencji zależy na tym, aby o strefie wykluczenia, która jest nie tylko terytorium największego wypadku technologicznego, ale również ważnym punktem historii dla całego świata, było jak najwięcej prawdziwych informacji w wygodnym formacie – powiedział Maksim Szewczuk, wiceszef Agencji.

Dzięki aplikacji będzie można odwiedzić strefę bez wychodzenia z domu. Aplikacja będzie bezpłatna; będzie przygotowana w dwóch językach – ukraińskim i angielskim, a po instalacji będzie mogła działać bez dostępu do internetu.

– Czarnobylska tragedia dotyczy każdej ukraińskiej rodziny, ale co tak naprawdę Ukraińcy o niej wiedzą? 62 proc. Nawet nie zna daty awarii. Informacje o Czarnobylu zawsze były utajnione, ale dziś, kiedy opublikowano akta KGB, świat musi poznać prawdę, a my – przemyśleć tę tragedię – powiedział Walerij Korszunow z projektu ARTEFACT, który koordynuje powstanie aplikacji.

W aplikacji znajdą się m.in. materiały rozszerzonej rzeczywistości, przewodniki audio po strefie z naocznymi świadkami wydarzeń, mapa skażenia radiacyjnego, multimedia i informacje o kulturowej spuściźnie Czarnobyla.

Autorzy planują, że prace nad aplikacją zakończą się w październiku 2020 r.

(dazv.gov.ua / CC BY 4.0)

Arka na twoim stole