Licznik Geigera

Książka „W cieniu radioaktywnej chmury” już w formie e-booka

Fot. Wydawnictwo IPN / materiały prasowe

Publikacja Kamila Dworaczka pt. „W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce” jest już dostępna w formie e-booka. Książkę można kupić na stronach serwisu ibuk.pl.

„Książka jest pierwszym tak szczegółowym opracowaniem historycznym przedstawiającym kontekst polski katastrofy czarnobylskiej. Dotychczasowe ustalenia przedstawicieli różnych dziedzin nauki zostały wzbogacone o szeroką kwerendę archiwalną, która umożliwiła niezwykle wnikliwą analizę politycznych, społecznych, zdrowotnych, psychologicznych oraz środowiskowych skutków awarii w Polsce. Autor, mierząc się z wieloma mitami dotyczącymi katastrofy, opisuje rzeczywistą skalę szkód, jakie spowodowało skażone powietrze znad Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej” – czytamy w opisie na stronach internetowych Wydawnictwa IPN.

Publikację w wersji drukowanej możecie zamawiać w księgarni internetowej IPN, a w wersji e-bookowej na stronach serwisu ibuk.pl.

Dr Kamil Dworaczek – urodzony w 1985 r., historyk, doktor, pracownik naukowy w Oddziale IPN we Wrocławiu (od listopada 2022 r. jego dyrektor). Specjalizuje się w historii opozycji w PRL. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek, m.in.: „Studencki Komitet Solidarności we Wrocławiu 1977–1980” (2011), „Burzliwa dekada. NZS we Wrocławiu 1980–1989” (2012), „Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1981” (2016). Współautor książki „Ruch »Wolność i Pokój« we Wrocławiu” (2016). W 2009 r. laureat Nagrody im. Władysława Pobóg-Malinowskiego za Najlepszy Debiut Historyczny Roku (II miejsce w kategorii prac magisterskich), w 2015 r. laureat I nagrody w konkursie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na najlepszą pracę doktorską dotyczącą historii i idei „Solidarności” oraz opozycji wobec komunizmu i dyktatury. Redaktor tomów 3 i 4 „Encyklopedii Solidarności”. W 2019 r. wyróżniony Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców.

CZARNOBYLive: dr Kamil Dworaczek