Muzeum Narodowe „Czarnobyl” znajduje się w samym sercu kijowskiego Podola, w pobliżu stacji metra „Plac Kontraktowy”. Zostało otwarte 25 kwietnia 1992 r., w przeddzień szóstej rocznicy katastrofy w Czarnobylu, w zabytkowym budynku straży pożarnej. Jego hasłem przewodnim jest łacińska sentencja „Est dolendi modus, non est timendi” („Istnieją granice smutku, niepokój nie zna granic”.
Ekspozycję tworzy bogata kolekcja zdjęć, filmów i artefaktów pochodzących z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Muzeum prowadzi szeroką akcję edukacyjną dla ukraińskiej młodzieży, a także jest aktywne na polu ekspozycji multimedialnych dla wszystkich zainteresowanych tematyką czarnobylską.
Jak pisze Anna Duda w książce „Turysta wobec porzuconego dziedzictwa Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia” „Muzeum czarnobylskie jest skoncentrowane na historii katastrofy. Narracja została tak skonstruowana, by przekazać w pierwszej kolejności dramatyczne konsekwencje dla mieszkańców Ukrainy i całej ludzkości. (…) placówka koncentruje się stricte na wydarzeniach z 26 kwietnia 1986. Przyszłość Zony jest słabo zarysowana, narrację kończą gesty solidarności innych krajów”.
O tym miejscu pamięci porozmawiamy już w najbliższą niedzielę, 9 maja, o godz. 19.00. Naszym gościem w programie CZARNOBYLive będzie Anna Korolewska, dyrektor naukowa Muzeum Narodowego „Czarnobyl”.
Zobacz zdjęcia Andrzeja Urbańskiego:
Więcej zdjęć Andrzeja Urbańskiego na stronie internetowej andrzej56urbanski.blogspot.com.