W poniedziałek, 7 września elektrownia jądrowa w Czarnobylu otrzymała zezwolenie na uruchomienie nowego obiektu jądrowego – przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego nr 2 (ISF-2).
Pozwolenie to otwiera możliwość przeprowadzenia gorących testów w tym obiekcie, polegających na przeniesieniu do niego 186 prawdziwych zestawów wypalonego paliwa jądrowego, które po przetworzeniu zostaną umieszczone w betonowych modułach magazynowych.
– Dzisiaj robimy znaczący krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa wykorzystania energii jądrowej, ponieważ rozpoczęcie prac nad uruchomieniem ISF-2 pozwoli nie tylko na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa składowania wypalonego paliwa jądrowego, ale także zintensyfikuje prace nad wyprowadzeniem z eksploatacji elektrowni jądrowej w Czarnobylu – powiedział szef ukraińskiego dozoru jądrowego Grigorij Płaczkow.
– Wszyscy pracownicy, którzy będą uczestniczyć w gorących testach, zostali odpowiednio przeszkoleni i są profesjonalistami. Elektrownia jądrowa w Czarnobylu dołoży wszelkich starań, aby pomyślnie i bezpiecznie przeprowadzić gorące testy – zaznaczył Władimir Pieskow, pełniący obowiązki dyrektora generalnego czarnobylskiej elektrowni.
W latach 1977-2000 zgromadzono ponad 21 tysięcy wypalonych zestawów paliwowych, które są obecnie składowane w magazynie wypalonego paliwa jądrowego typu „mokrego” ISF-1. Stary magazyn nie jest jednak przeznaczony do długoterminowego przechowywania paliwa – jego żywotność jest ograniczona do 2028 r. Wszystkie zespoły paliwowe zostaną więc przeniesione do nowego magazynu.
Uruchomienie ISF-2 zapewni bezpieczne przechowywanie wypalonego paliwa jądrowego przez najbliższe 100 lat.
Jak dowiedział się Licznik Geigera, pierwsze przewozy wypalonych zestawów paliwowych mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Oznaczać to będzie spore utrudnienie dla grup turystycznych – w dniach przewożenia paliwa między elektrownią, ISF-1 i ISF-2 wyłączony będzie dostęp do 10-kilometrowej strefy wokół siłowni.