Licznik Geigera

Kolejna licencja dla nowego sarkofagu

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu otrzymała od ukraińskiego dozoru jądrowego zezwolenie na eksperymentalną i przemysłową eksploatację pierwszego kompleksu rozruchowego Nowej Bezpiecznej Powłoki (PK-1 NSC).

Minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Roman Abramowski powiedział, że otrzymanie tego dokumentu przybliżyło elektrownię do kolejnego etapu, czyli zapowiadanego od dawna „przekształcenia obiektu »Ukrycie« w system bezpieczny dla środowiska”.

– Uzyskanie osobnego pozwolenia na eksperymentalną i przemysłową eksploatację pierwszego kompleksu rozruchowego Nowej Bezpiecznej Powłoki to udany przykład międzynarodowego projektu na dużą skalę, którego celem jest dokończenie unikalnej konstrukcji, która powinna ochronić ludzkość i środowisko przed zniszczonym energoblokiem elektrowni jądrowej w Czarnobylu – dodał wiceminister ochrony środowiska Roman Szachmatenko.

Dozór jądrowy wydał decyzję na podstawie wnikliwej analizy dokumentów i pozytywnych wyników inspekcji w elektrowni.

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

– Po uzyskaniu pozwolenia (…) elektrownia jądrowa w Czarnobylu powinna skoncentrować swoje wysiłki na testowaniu i potwierdzeniu, że systemy, konstrukcje, komponenty i Nowa Bezpiecznej Powłoka w zasadzie działają zgodnie z projektem. Nowa Bezpieczna Powłoka jest przygotowana do dalszej bezpiecznej operacji – powiedział Siergiej Kałasznik, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

(dazv.gov.ua / CC BY 4.0)

Plany na 2020 rok