Licznik Geigera

Przegląd konstrukcji dozymetrów do użytku amatorskiego – wady i zalety

Fot. "Postępy Techniki Jądrowej" 4/2020

„Sprzęt dozymetryczny dawno przestał być domeną wyłącznie naukowców i od wielu lat na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta dozymetrów do użytku amatorskiego. Są to przyrządy o bardzo zróżnicowanej jakości i funkcjonalności, a przyjęte w nich rozwiązania konstrukcyjne często bywają dość dyskusyjne” – pisze Łukasz Karolewski w ostatnim wydaniu kwartalnika popularno-naukowego „Postępy Techniki Jądrowej”.

Które urządzenie wybrać, aby nie mierzyło i nie prezentowało swoistego „grochu z kapustą”? Autor artykułu dokonał przeglądu przyrządów o bardzo zróżnicowanej jakości i funkcjonalności. A wśród nich takie urządzenia jak m.in. Ideal Ratio Rodnik 3, GQ GMC-300E, Greentest ECO5, RKS-20.03 Pripyat, Terra P, Gamma Scout, MKS-01CA1M, Radex RD-1008, Jupiter SIM-05 czy ANRI 01-02 Sosna.

Zamierzasz pojechać do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia? A może jesteś już wytrawnym podróżnikiem po Zonie, ale nie masz własnego dozymetru? W co sensownie zainwestować pieniądze? Przeczytaj artykuł na 27 stronie kwartalnika „Postępy Techniki Jądrowej” nr 4/2020. Kliknij TUTAJ.

Autor artykułu Łukasz Karolewski prowadzi blog popularno-naukowy promieniowanie.blogspot.com.

Czasopismo „Postępy Techniki Jądrowej” jest kwartalnikiem popularno-naukowym wydawanym przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. Patronat nad jego wydawaniem sprawuje Polskie Towarzystwo Nukleoniczne.