Licznik Geigera

Trzy lata minęły…

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

11 lat wojny i 3 lata od początku pełnoskalowej inwazji raszystów na Ukrainę. Przez 35 dni pod okupacją znajdowała się Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Skutki odczuwane są do dziś.

Dla raszystów to miał być trzydniowy rajd na Kijów. Przez strefę wykluczenia w kierunku ukraińskiej stolicy przejechały tysiące jednostek sprzętu wojskowego i dziesiątki tysięcy żołnierzy.

W momencie wkroczenia wojsk putina (specjalnie tak piszemy nazwisko tego bandyty – przyp. red.) w strefie wykluczenia przebywało około 150 pracowników, 178 żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy, 40 ratowników Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, a także około 100 samosiołów.

Raszyści przebywali na terenie elektrowni jądrowej od 24 lutego do 31 marca 2022 r. Wycofując się na Białoruś porwali 169 ukraińskich gwardzistów. Do dziś w niewoli przebywa 65 funkcjonariuszy z jednostki ochraniających czarnobylską elektrownię.

W trakcie 35 dni okupacji zginęło 10 pracowników strefy wykluczenia, 7 kolejnych zostało rannych, a 5 trafiło do niewoli – wszyscy znajdowali się poza zoną.

Obecnie w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy służy około 400 pracowników strefy wykluczenia. Od początku inwazji raszystów zginęło 39 osób, zarówno wojskowych, jak i cywilów.

Rosyjska hołota spowodowała ogromne zniszczenia w strefie wykluczenia. Uszkodzone zostały m.in. systemy ochrony fizycznej elektrowni jądrowej w Czarnobylu czy kompleksu „Wektor”, zniszczono i rozkradziono sprzęt badawczy, laboratoryjny i komunikacyjny, uszkodzono ponad 300 pojazdów. Raszyści poza tym wykopali okopy na powierzchni około 6 hektarów, a także zaminowali wybrane tereny w strefie wykluczenia.

Łącznie straty spowodowane przez raszystów szacowane są na 100 milionów euro. W te szacunki nie są wliczane straty, które wywołał atak drona na nowy sarkofag. Akcja gaśnicza wciąż trwa.

Zarząd strefy wykluczenia przygotował już plan odbudowy. Obejmuje on 40 projektów, które mają zostać zrealizowane z partnerami międzynarodowymi, m.in. Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, Departamentem Energii USA, a także takimi krajami jak Japonia, Kanada, Norwegia, Wielka Brytania czy Polska.

Tekst opracowano na podstawie danych Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.