Licznik Geigera

„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” – wystawa przedłużona do 14 lipca

Marija Prymaczenko. Fot. Fundacja Rodziny Prymaczenko / www.artmuseum.pl

O dwa tygodnie przedłużono wystawę prac Marii Prymaczenko w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.  Przygotowaną przez kuratora Szymona Maliborskiego we współpracy z ukraińskim kolekcjonerem Eduardem Dymszycem ekspozycję można oglądać w oddziale Muzeum nad Wisłą na Wybrzeżu Kościuszkowskim 22 do 14 lipca.

Marija Prymaczenko (12 stycznia 1909 r. – 18 sierpnia 1997 r.) była ukraińską artystką zaliczaną do grona twórców ludowych. Zajmowała się malarstwem, haftem oraz ceramiką. Urodziła się we wsi Bołotnia w obwodzie kijowskim, na Polesiu, w utalentowanej artystycznie rodzinie. W dzieciństwie zachorowała na polio. W wyniku powikłań po chorobie nie mogła pracować fizycznie, dlatego zajęła się haftem.

W 1935 r. artystka została przyjęta jako hafciarka do Centralnej Pracowni Eksperymentalnej przy Muzeum Sztuki Ukraińskiej w Kijowie, gdzie rozpoznano jej talent. W tym okresie intensywnie malowała, a jej prace były prezentowane na licznych wystawach, w tym na wystawie światowej w Paryżu w 1937 r. Mimo światowej kariery artystka postanowiła wrócić do rodzinnej Bołotni. Dom i otaczająca go przyroda stały się jej główną inspiracją. Nigdy nie wyjeżdżała z tych okolic na długo. Podczas II wojny światowej straciła kilka najbliższych osób i na następnych kilkanaście lat zawiesiła działalność artystyczną.

W latach 50. i 60. Ubiegłego wieku jednak wróciła do malarstwa, a w 1966 r. otrzymała Nagrodę Narodową im. Tarasa Szewczenki przyznawaną za szczególne osiągnięcia kulturalne. W 1986 r. – po katastrofie w elektrowni jądrowej – Prymaczenko stworzyła imponujący cykl czarnobylski.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) ogłosiła 2009 r. Marii Prymaczenko, na jej cześć nazwano też ulicę w Kijowie i asteroidę. W twórczości Prymaczenko najważniejszy stał się uniwersalny temat walki dobra ze złem. W imaginarium artystki dobro zawsze zwycięża.

Prymaczenko jest uznawana za jedną z najważniejszych artystek sztuki ukraińskiej.

„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”

  • 5 kwietnia – 14 lipca

Godziny otwarcia Muzeum:

  • wtorek-czwartek 12.00–19.00
  • piątek 11.00–20.00
  • sobota 11.00–20.00
  • niedziela 11.00–18.00.

Zobacz więcej o wystawie prymaczenko.artmuseum.pl

„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” – wyjątkowa wystawa w Warszawie