Licznik Geigera

Weekend atomowy na wystawie prac Marii Prymaczenko

Na zdjęciu praca Marii Prymaczenko pt. "Wojna atomowa – niech będzie przeklęta! Żeby ludzie jej nie znali, łez nie wylewali!". Fot. Tomasz Róg

Obchodzimy 38. rocznicę awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Z tej okazji 26, 27 i 28 kwietnia czeka na nas „atomowy” cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”, którą można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Wojna atomowa – niech będzie przeklęta! Żeby ludzie jej nie znali, łez nie wylewali!” – pisała w rozbudowanych i poetyckich tytułach swoich prac Marija Prymaczenko. Po katastrofie czarnobylskiej z 1986 r. artystka stworzyła cykl prac, którego fragmenty można oglądać na warszawskiej wystawie. Jej postatomowe bestiarium to niebezpieczne potwory, złowrogie hybrydy, z których ust czy uszu wychodzą węże. To także przestroga przed niewidzialnym zagrożeniem, jakim było promieniotwórcze skażenie i niszcząca naturalny porządek świata kultura sowiecka.

Z okazji 38. rocznicy awarii czeka nas weekend atomowy. Już w piątek, 26 kwietnia, o godz. 18.00 Elena Vogman i Olexii Kuchanskyi opowiedza o „Geologii mentalnej: zagrożeniu nuklearnym i automatyzacji katastrofy”. Z kolei 27 kwietnia, również o godz. 18.00, Antonina Stebur podczas wykładu pt. „Bestia podróżuje wokół Ziemi. Ruiny infrastruktury i nowy feministyczny materializm w sztuce” zajmie się ekonomicznym, społecznym i politycznym kontekstem sztuki Prymaczenko.

Oba wykłady są w języku angielskim i odbędą się w przestrzeni wystawy w oddziale Muzeum nad Wisłą na Wybrzeżu Kościuszkowskim 22. Udział wymaga pobrania bezpłatnej wejściówki w kasie muzeum lub online.

Natomiast 28 kwietnia, o godz. 16.00, odbędzie się oprowadzanie po wystawie z Tarasem Gembikiem z Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik”. Szczegóły na stronie artmuseum.pl.