Licznik Geigera

Wieś Kopacze na filmie

To prawdopodobnie jedyne zachowane filmowe kadry ze wsi Kopacze, która została zlikwidowana po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Materiał opublikował Centr Pripyat.com na swoim kanale na YouTube.

Po raz pierwszy wieś Kopacze wymieniana jest w pracy. L. Pohilewicza pt. „ Opowieści o zamieszkałych terenach guberni kijowskiej” z 1864 r. Jednak wieś powstała dużo wcześnie. Czarnobyl wraz z okolicami był zamieszkany już od XII w. – wskazują na to kroniki.

W 1900 r. wioska liczyła 56 domostw i 334 mieszkańców. Znajdowała się tam drewniana cerkiew, która została wybudowana w 1742, r. a kompletnie zniszczona w 1927 r.

Historia wsi wiąże się z budową elektrowni jądrowej już od 1967 r. Wtedy też zdecydowano, że w najbliższych okolicach powstanie nowe przedsiębiorstwo produkujące energię elektryczną.

Po awarii z 1986 r. mieszkańcy 3 maja zostali ewakuowani do wsi Lechnikwa w rejonie baryszewskim obwodu kijowskiego. Teren wsi był bardzo skażony – nie wystarczyło więc proste oczyszczenie budynków. Zdecydowano się na zniszczenie i zakopanie budynków pod ziemią. Dziś o umiejscowieniu zabudowań przypominają jedynie pagórki i znaki „Uwaga promieniowanie!”.

Ocalało tylko kilka budynków, m.in. poczta, niektóre zabudowania kołchozu oraz przedszkole. Wciąż także stoi pomnik poświęcony żołnierzom, którzy zginęli podczas II wojny światowej.