Licznik Geigera

Wirtualny spacer po muzeum w Czarnobylu

Fot. raduga-duga.com.ua

Od kilku lat osoby odwiedzające Czarnobylską Strefę Wykluczenia mogą zwiedzać muzeum „Gwiazda piołun”, które znajduje się w samym centrum Czarnobyla. Od teraz można to miejsce obejrzeć także w postaci wirtualnego spaceru 3D.

Muzeum powstało w budynku funkcjonującego do awarii kina Ukraina. Już w bliższych nam czasach funkcjonował tam sklep spożywczo-przemysłowy, a także minibar. Budynek został odrestaurowany i zamieniony w muzeum na 25. rocznicę awarii w elektrowni jądrowej.

Jego fasada jest ozdobiona wizerunkami bocianów w gniazdach oraz prętów paliwowych i płyty reaktora typu RBMK. Zgodnie z zamysłem twórcy memoriału „Gwiazda piołun”, obrazy te symbolizują tragedię Polesia.

We wnętrzu znajduje się ekspozycja, która przedstawia historię transformacji strefy wykluczenia z miejsca katastrofy w strefę nowych technologii Ponadto w muzeum znajdują się unikalne kadry z najbardziej popularnych miejsc Zony, m.in. miast Czarnobyl i Prypeć, chłodni kominowych czy radaru Duga.

Aby zwiedzić wirtualne muzeum, wystarczy kliknąć tutaj. Wirtualna ekspozycja z Czarnobyla to pozycja numer dwa.

To kolejna wirtualna wycieczka, którą przygotowała firma reklamowa Raduga. Dzięki tej kompanii możemy zwiedzać już także Muzeum Narodowe „Czarnobyl” w Kijowie.

“Muzeum jednego dnia” na zdjęciach Marka Rabińskiego