Licznik Geigera

Wyjątkowa mapa mogilników w Zonie

Fot. National Museum Chornobyl
Fot. National Museum Chornobyl

Oto schemat tymczasowych mogilników skażonych pojazdów, odzieży, a także odpadów radioaktywnych. Kilka dni temu został on po raz pierwszy opublikowany w internecie przez Muzeum Narodowe „Czarnobyl” w Kijowie.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie.

Dokument z pieczęcią „Tylko dla użytku służbowej” został sporządzony w marcu 1987 r. przez departament Działań Wojskowo-Mobilizacyjnych i Obrony Cywilnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Na planie zaznaczono 22 tymczasowe mogilniki – niektóre z nich znajdują się na granicy 30-kilometrowej strefy wykluczenia w takich miejscowościach jak m.in. Stara Rudnia, Wilczanka, Stare Sokoły (gdzie znajdował się punkt kontrolny i punkt dezaktywacji pojazdów), Terehi (miejsce dyslokacji jednostek wojskowych). Są też cztery miejsca zakopania skażonej odzieży – to okolice wsi Czystogołówka, Lelów, Burakówka i Korogod (miejsce rozmieszczenia 25. dywizji zmechanizowanej „Czapajewskiej” z garnizonu łubniewskiego.

Dokument nie odpowiada obecnemu stanowi strefy wykluczenia. Jest jednak istotny z punktu zrozumienia sytuacji radiacyjnej w strefie wykluczenia, gdzie pracują m.in. policjanci, wojskowi i służby bezpieczeństwa. Ciekawe, w jakim stanie są obecnie te miejsca? Czy jeszcze można tam znaleźć resztki skażonego sprzętu i odzieży?

Fot. National Museum Chornobyl
Fot. National Museum Chornobyl

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie. Zapraszamy na strony internetowe muzeum chornobylmuseum.kiev.ua oraz jego profil na Facebooku.