Do 8 lipca trwa konkurs „Historia zebrana – najlepsze książki historyczne I półrocza 2019 r.”. Nominację w plebiscycie uzyskała książka dr. Pawła Sekuły pt. „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie”. Zachęcamy do oddania głosu na tę publikację. Wsród głosujących zostaną rozlosowane zestawy atrakcyjnych książek.
Paweł Sekuła w swej publikacji przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi. „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” to pierwsza na świecie publikacja podejmująca temat buntu (latem 1986 r.) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu.
Książka dr. Pawła Sekuły uzyskała nominację w kategorii „W rolach głównych”. Aby na nią zagłosować, należy wejść na stronę internetową serwisu historiazebrana.pl i wypełnić prosty formularz. Przy pozycji „W rolach głównych” należy z listy książek wybrać pozycję „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie”.
Aby zagłosować, należy posiadać przy sobie telefon komórkowy, który został zarejestrowany w polskiej sieci komórkowej. Głosujący otrzymają SMS w celu potwierdzenia oddania głosu. Numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób.
ZOBACZ TAKŻE: Paweł Sekuła: bunt żołnierzy w Czarnobylu to sprawa bezprecedensowa
„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to unikalna inicjatywa na polskim rynku wydawniczym organizowana od 2009 roku. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje: portalu historycznego Histmag.org oraz serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze.
Celem konkursu i plebiscytu jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Konkurs i plebiscyt „Historia zebrana” przeprowadzany jest w danym roku konkursowym w dwóch półrocznych edycjach. Jeden raz w roku konkursowym spośród laureatów poszczególnych edycji wybierane będą najlepsze tytuły roku. Wyboru dokonują internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z: redaktorów obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.
Patronami konkursu są: Archeowieści, serwis dlastudenta.pl, „Odkrywca” – gazeta dla poszukiwaczy, Polskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polski Związek Bibliotek i „Tygodnik Powszechny”.