17 lat temu wyłączono elektrownię w Czarnobylu

15 grudnia 2000 r. elektrownia jądrowa w Czarnobylu oficjalnie wstrzymała wytwarzanie energii elektrycznej. Jak ocenia strona ukraińska, to drugie najbardziej tragiczne wydarzenie w historii zakładu po awarii w 1986 r.

O godz. 13:17 czasu kijowskiego na polecenie ówczesnego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, wyłączono blok reaktora numer 3.

Decyzję o wcześniejszym wyłączeniu bloku numer 3 i ostatecznym zamknięciu elektrowni podjął ukraiński rząd na posiedzeniu w dniu 29 marca 2000 r. Działania te były bezpośrednim efektem porozumienia Ukrainy z państwami grupy G7 i Komisją Europejską w sprawie zamknięcia czarnobylskiej elektrowni. Memorandum w tej sprawie podpisano 25 grudnia 1995 r.

Decyzja o zamknięciu elektrowni wywołała liczne dyskusje. Było bowiem i wciąż jest wielu zwolenników dalszego wytwarzania energii elektrycznej w czarnobylskiej elektrowni jądrowej.

Do awarii w 1986 r. wszystkie reaktory czarnobylskiej elektrowni wyprodukowały 150 miliardów kWh. Do ostatecznego wyłączenia siłowni wyprodukowały kolejne 158 mld kWh. 

W momencie wyłączenia bloku numer 3 w elektrowni prawowało 9 tysięcy pracowników. Obecnie liczba personelu nie przekracza 2,4 tysiąca.

Zobacz archiwalny materiał wideo agencji AP:

Zobacz archiwalny materiał wideo udostępniony przez samą elektrownię:

(źródło: chnpp.gov.ua)