4G w Zonie

Ukraińska firma telekomunikacyjna Kyivstar uruchomiła na terytorium Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia stacje przekaźnikowe 4G – informuje agencja prasowa Interfaks Ukraina.

Nowe stacje bazowe, które zapewniają dostęp do internetu w technologii LTE, pracują w mieście Czarnobyl oraz na terytorium elektrowni jądrowej. Jak poinformował operator, w najbliższym czasie uruchomiona zostanie kolejna stacja przekaźnikowa na punkcie kontrolnym w miejscowości Dytjatki.

Uruchomienie nowych stacji przekaźnikowych czwartej generacji telefonii komórkowej to pokłosie sierpniowej narady ukraińskiej administracji lokalnej i państwowej, zarządu strefy wykluczenia i operatorów turystycznych. Rozmawiano wtedy o efektywnym wprowadzeniu w życie podpisanego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dekretu „O niektórych kwestiach rozwoju terytoriów narażonych na skażenie radioaktywne w wyniku katastrofy w Czarnobylu”, który ma na celu opracowanie i przyjęcie strategii rozwoju Zony jako miejsca turystycznego.

Warto zaznaczyć, że to niejedyne stacje 4G na terenie Zony. Już wcześniej uruchomił je m.in. operator Vodafone.