Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

80 milionów hrywien pilnie potrzebne. “Sytuacja jest krytyczna”

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Atomprofspiłka, czyli związek zawodowy pracowników energetyki jądrowej, zaapelował do premiera Ukrainy Denysa Szmyhala o pilne przeznaczenie 80 milionów hrywien (w przeliczeniu to ok. 10,1 mln zł) dla przedsiębiorstw strefy wykluczenia – donosi ukraińska agencja prasowa Ukrinform. Z uwagi na obecny deficyt budżetowy działalność tych przedsiębiorstw jest zagrożona.

“Atomprofspiłka skierowała pismo do premiera Ukrainy Denysa Szmychala i ministra ochrony środowiska i zasobów naturalnych Romana Abramowskiego, informując, że przedsiębiorstwa strefy wykluczenia znajdują się w niezwykle krytycznej sytuacji związanej z finansowaniem bieżących wydatków, w tym wynagrodzeń, opłat za energię elektryczną, a także odszkodowań dla funduszu emerytalnego Ukrainy z powodu wypłat preferencyjnych emerytur” – czytamy w oświadczeniu na profilu związku na Facebooku.

Związkowcy donoszą, że deficyt środków w ramach utrzymania w bezpiecznym stanie bloków reaktorowych i obiektu “Ukrycie”, a także przygotowania elektrowni jądrowej do likwidacji wynosi 60 milionów hrywien. Dodatkowe 20 mln hrywien potrzebne jest na utrzymanie bezpiecznego ekologicznie stanu w strefach wykluczenia i bezwarunkowego (obowiązkowego) wysiedlenia.

Już wcześniej projekt dotyczący przyznania dodatkowych funduszy opracowała Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia przy udziale resortu środowiska. Projekt ten nie został jednak przyjęty z powodu szeregu uwag, jakie zgłosiło ministerstwo finansów.

Związek zawodowy podkreśla, że w latach 2015-2019 rząd wielokrotnie decydował o przekazaniu dodatkowych funduszy na rzecz przedsiębiorstw strefy wykluczenia. Dodaje także, że w przypadku braku płatności na fundusz emerytalny, prowadzona jest przymusowa windykacja wraz ze ściągnięciem wynagrodzenia egzekucyjnego w wysokości 10 proc. kwoty zadłużenia.

Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform podkreśla, że w znowelizowanym budżecie państwa wstrzymano realizację projektu odnowienia infrastruktury transportowej w strefie wykluczenia, na który pierwotnie przeznaczono 56,15 mln hrywien. Ponadto ogólny budżet Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia na rok 2020 zmniejszył się z 2,9 mld hrywien do 2,68 mld hrywien, finansowanie programu utrzymania w bezpiecznym stanie bloków energetycznych, obiektu “Ukrycie”, a także przygotowania do likwidacji czarnobylskiej elektrowni zmniejszyło się z 1,36 mld hrywien do 1,2 mld hrywien, a finansowanie utrzymania bezpiecznego ekologicznie stanu w strefach wykluczenia i bezwarunkowego (obowiązkowego) wysiedlenia zmniejszyło się z 495,89 mln hrywien do 445,88 mln hrywien.

(ukrinform.ua)