Co łączy Kraftwerk, Pink Floyd i polską grupę Elektronikt? Odpowiedź jest prosta – Czarnobyl. Oto subiektywny wybór utworów, które w mniejszym lub większym stopniu odwołują się do awarii w elektrowni jądrowej na Ukrainie.
1. Kraftwerk „Radioactivity”
Historia utworu „Radioactivity” (w wersji niemieckiej „Radioaktivität”) sięga 1975 roku. W 1991 r. niemieccy muzycy do oryginalnego tekstu dodali kilka zwrotek o antynuklearnym wydźwięku. Wymieniają nazwy takich miejscowości jak Czarnobyl, Sellafield, Harrisburg i Hiroszima. W wersji z 2012 r., która powstała dla upamiętnienia serii wypadków jądrowych w japońskiej elektrowni Fukuszima, wymieniana jest właśnie nazwa tego miasteczka zamiast Hiroszimy.
2. Pink Floyd „Marooned”
Instrumentalny utwór „Marooned” po raz pierwszy pojawił się na wydanym w 1994 r. albumie „The Division Bell”. Rok później kompozycja Davida Gilmoura i Richarda Wrighta otrzymała nagrodę Grammy dla najlepszego instrumentalnego utworu rockowego. Na początku kwietnia 2014 r. stworzono do tego utworu teledysk. Część zdjęć powstała w Prypeci.
3. Elektronikt „Czarnobyl”
Kompozycja „Czarnobyl” powstała dla upamiętnienia 30. rocznicy awarii w elektrowni jądrowej. Zdjęcia do teledysku zostały nakręcone w Prypeci w kwietniu 2016 r.
4. Projekt Nasłuch „Memento mori”
Premiera tego utworu rapowego miała miejsce 26 kwietnia 2013 r., a więc w dniu 27 rocznicy awarii w Czarnobylu. Sceny również zostały nakręcone w Strefie Wykluczenia.
5. Pustki „Lugola”
Pamiętacie 2010 r.? Właśnie z tego roku pochodzi utwór „Lugola” grupy Pustki.
6. Taras Petrynienko „Czarnobylska zona”
https://www.youtube.com/watch?v=JIIShToJSzo
Na naszej liście zaglądamy za wschodnią granicę. Oto kompozycja Narodowego Artysty Ukrainy Tarasa Petrynienki.
7. Wiktor Kabun „Krzyk Czarnobyla”
A to kompozycja Wiktora Kabuna. Teledysk został wykonany amatorsko przez jednego z internautów.
8. Skriabin „Chernobyl Forever”
Na sam koniec naszego zestawienia kompozycja ukraińskiej grupy Skriabin.