Kolejny gatunek ptaków, znajdujących się w „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Ukrainy”, zamieszkał w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Ukraińskim specjalistom po raz pierwszy udało się sfotografować głuszca.
– Naukowcy już od dawna przypuszczali, że ten gatunek ptaków mieszka w Strefie Wykluczenia, ale nie mieliśmy żadnych na to dowodów. W końcu udało nam się to potwierdzić przy pomocy aparatu fotograficznego. Na liście miejscowych, czarnobylskich ptaków, oficjalnie pojawił się jeszcze jeden gatunek – powiedział Siergiej Gaszczak z Czarnobylskiego Centrum ds. Bezpieczeństwa Jądrowego, Odpadów Promieniotwórczych i Radioekologii.
Samicę głuszca zauważono podczas prac badawczych na poboczu drogi łączącej Czarnobyl z elektrownią, w pobliżu wsi Kopacze. Fakt, że stwierdzono obecność głuszca w samym centrum Zony, w rejonie strefy przemysłowej, oznacza wzrost populacji tego gatunku. To także dowód na to, że w tym rejonie są dla tych ptaków korzystne warunki do bytowania.
Głuszec zwyczajny to największy ptak grzebiący Europy (rodzina: kurowate). Zamieszkuje lasy od Szkocji po środkową Syberię. Na Ukrainie występuje na obszarze Polesia i Karpat. Jest zagrożony wyginięciem. Od 1994 r. znajduje się w „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Ukrainy”.
(dazv.gov.ua)