W Strefie Wykluczenia zasadzono ponad milion drzew

Podczas wiosennej akcji zalesiania Strefy Wykluczenia pracownicy przedsiębiorstwa „Północna puszcza” zasadzili 1,2 mln sadzonek drzew na powierzchni blisko 95 hektarów. Jak informuje Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, w ciągu ostatniego roku zalesiono w ten sposób ponad 200 ha lasu.

– Ponowne zalesianie w Strefie Wykluczenia jest bardzo ważne, ponieważ las jest dla nas naturalną barierą pomiędzy silnie zanieczyszczonym terytorium wokół elektrowni jądrowej i sąsiednimi terenami. Las zapobiega wynoszeniu radionuklidów poza granice Strefy Wykluczenia – mówi Witalij Petruk, szef agencji.

Co więcej, zalesianie przyczynia się do przywrócenia różnorodności biologicznej na terytorium Zony. Wykorzystywane są sadzonki dębu i sosny, które powszechnie występuję w tym rejonie. Wszystkie sadzonki są w szkółkach przedsiębiorstwa „Północna puszcza”.

Na jesień zaplanowano akcję sadzenia kolejnych drzew na powierzchni 55,5 ha. Zostanie użytych do tego blisko 450 tys. sadzonek. Wówczas w Zonie przybędzie łącznie 250 ha lasu.

(dazv.gov.ua)