Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

200 szczeniąt z Czarnobyla trafi do Stanów Zjednoczonych

Fot. chnpp.gov.ua
Fot. chnpp.gov.ua

200 bezpańskich psów zamierza wywieźć z terenu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej organizacja Clean Futures Fund w ramach akcji „Psy Czarnobyla”. Zwierzęta mają trafić do Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdą swoje nowe domy.

– W końcu dostaliśmy pozwolenie na rozpoczęcie ratowania szczeniąt z elektrowni jądrowej w Czarnobylu i sprowadzenie ich do Stanów Zjednoczonych dla adopcji i znalezienia im domów. Obecnie wywozimy 12 psów z Zony. W sumie chcemy, aby zostało adoptowanych 200 psów – powiedział Lucas Hixson, współzałożyciel organizacji Clean Futures Fund.

Pod koniec kwietnia z Zony wywieziono pierwszych 12 szczeniaków. Psy trafiły do Sławutycza, gdzie przechodzą kontrole dozymetryczne a także 40-dniową kwarantannę. Ich tymczasowe schronienie znajduje się na terenie ośrodka jazdy konnej. Przez cały czas opiekują się nimi specjaliści i instruktorzy. W weekendy z psiakami mogą bawić się wszyscy zainteresowani mieszkańcy Sławutycza oraz przyjezdni.  W czerwcu zwierzęta trafią na pokład samolotu, którym polecą do Stanów Zjednoczonych.

Akcja realizowana jest w ramach pięcioletniego projektu „Psy Czarnobyla”. Polega on na humanitarnym ograniczaniu populacji bezdomnych zwierząt w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia poprzez m.in. sterylizację i kastrację. Organizatorzy akcji chcą przez to poprawić los zwierząt, a także poprawić bezpieczeństwo pracy osób zatrudnionych na terenie Zony.

Szczeniaki z Czarnobyla znajdą nowy dom w USA

(źródło: chnpp.gov.ua)