Licznik Geigera

Przewodnik po Zonie

Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua

W ubiegłym tygodniu odbyła się premiera przewodnika książkowego po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. To już kolejna tego typu publikacja. Jednak od wcześniejszych książek stalkerów czy uczestników wypraw odróżnia ją grono redakcyjne – to naukowcy i przewodnicy po Zonie.

Jak czytamy na stronach internetowych Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, w prace redakcyjne nad przewodnikiem pt. „Czarnobylska Strefa Wykluczenia” (oryginalna nazwa w języku ukraińskim:„Чорнобильська зона відчуження”) zaangażowani zostali „najlepsi specjaliści posiadający wieloletnie czarnobylskie doświadczenie”. Do tego grona należą m.in. Aleksander Rybak i Aleksander Sirota z organizacji Centr Pripyat.com i Denis Wiszniewski, szef działu naukowego Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery.

Twórcy opowiadają, że ich przewodnik poprowadzi czytelników po Zonie tymi bardziej i mniej znanymi szlakami, opowie o historii tego miejsca, a także „udowodni, że nie jest to wypalona pustynia ale gigantyczne muzeum pod gołym niebem”.

W przewodniku przedstawiono historię najsłynniejszych miejsc w Zonie – miast Czarnobyl i Prypeć, elektrowni jądrowej w Czarnobylu, radaru Duga i miejscowości Czarnobyl-2, a także mniej znanych i zapomnianych mniejszych wsi i miasteczek.

– Czasami mnie ludzie pytają, czy ktoś mieszka w Prypeci, a ja zawsze odpowiadam, że tak. O poranku prospektem Lenina spacerują łosie, kłaniając się przebiegającym sarnom. Błotnistymi ścieżkami wśród pięciopiętrowych budynków biegają lisy. Wśród sosen na dawnym szkolnym stadionie błyszczą piątkami płochliwe zające, a w nocy sklepem „Raduga” zarządza ryś. Zimą w mieście mieszkają wilki i wtedy cała reszta życia zastyga. A teraz dziki niszczą kwietniki na ulicy Kurczatowa, jakby były u siebie w domu. W rzeczywistości one są w domu, a my… jesteśmy gośćmi – mówił Aleksander Sirota, były mieszkaniec Prypeci i szef organizacji Pripyat.com.

Przewodnik prezentuje też bogaty świat flory i fauny.

– W ciągu ostatnich 10 lat zainteresowanie strefą wykluczenia wykroczyło poza kręgi zawodowe. Odwiedzający, media, pisarze, a także artyści odkryli tę rzeczywistość. Ten przewodnik jest próbą pokazania strefy wykluczenia z punktu widzenia osób po drugiej stronie punktu kontrolnego – pracowników, ekspertów i badaczy. Pokazuje fascynujący świat, który znajduje się poza trasami zwiedzania, a który jest wyjątkowym poligonem badań środowiskowych i radioekologicznych. Ta książka da czytelnikowi możliwość poszerzenia postrzegania zony poza ramy banalności – stwierdził Denis Wiszniewski, szef działu naukowego Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery.

Na promocji książki zjawił się Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

– Takie książki są potrzebne, bo tysiące, a możliwe, że i miliony ludzi chciałoby się dowiedzieć, jak strefa wykluczenia z miejsca katastrofy przeobraża się w miejsce innowacji, rozwoju, ożywienia flory i fauny oraz unikalnych rozwiązań technologicznych. Ten przewodnik pozwoli im dowiedzieć się więcej o tym miejscu. Mimo że prezentowana jest wersja testowa, a zespół redakcyjny stoi przed trudnym zadaniem znalezienia wydawcy, to życzę autorom natchnienia i inspiracji, aby rzeczy złożone przekazali w prostych słowach i znaleźli swojego czytelnika. Nasza agencja zawsze będzie wspierać, doradzać, a być może i inspirować nowe pomysły – powiedział podczas konferencji prasowej.

Obecnie zaprezentowano wersję testową przewodnika. Kolegium redakcyjne ma nadzieję, że uda się publikację wprowadzić na księgarskie półki w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Czarnobylska Strefa Wykluczenia na przewodnik Michelina raczej nie ma co liczyć. Już wcześniej na rynku pojawiło się kilka książek, które aspirują do miana przewodnika po Zonie.

Wśród nich możemy wymienić m.in. „Zwiedzanie Czarnobyla. Poradnik dla podróżników co zobaczyć i co trzeba wiedzieć” (tytuł oryginalny: „Visiting Chernobyl. A Considered Guide for Travelers What You’ll See and What to Know”), którego autorem jest Bill Murray. Publikacja jest jednak w większości opisem podróży twórcy do Zony.

Na znacznie większą uwagę zasługują publikacje, których współautorem jest stalker Kirył Stepanec. To „Czarnobylska Zona oczami stalkera” (tytuł oryginalny: „Чернобыльская Зона глазами сталкера”) – opisująca stalkerskie szlaki, najciekawsze miejsca w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, a także wątki Zony w popkulturze (współtwórcami są także Denis Wiszniewski i Siergiej Paszkowicz); „Wycieczka do Czarnobyla” (tytuł oryginalny: „Екскурс в Чорнобиль”) – opisująca dużą część położonych w Zonie miejscowości, a także „Ciekawy Czarnobyl. 100 symboli (tytuł oryginalny: „Interesting Chernobyl. 100 symbols” – opisująca 100 najważniejszych symboli związanych z Czarnobylską Strefą Wykluczenia.

Przy okazji prezentacji przewodnika podano najnowsze dane dotyczące liczby osób, które w tym roku odwiedziły Zonę. To już blisko 85 tysięcy osób.

(dazv.gov.ua)

Już 21 tras turystycznych w strefie wykluczenia