Turyści w Czarnobylu – ranking krajów

74671 osób w ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku odwiedziło Czarnobylską Strefę Wykluczenia. Jak podaje zajmujący się obsługą turystów COTIZ, blisko 80 proc. turystów to cudzoziemcy.

Według danych Organizacyjno-Technicznego i Informacyjnego Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia 59698 osób to cudzoziemcy, a tylko 14973 to Ukraińcy.

Spośród zagranicznych gości najwięcej osób pochodziło z Wielkiej Brytanii – 10381 osób. Na drugim miejscu znaleźli się Polacy – 6544 osoby, na trzecim Niemcy – 5399 osób. Na kolejnych miejscach znaleźli się Amerykanie (4143 osoby) i Czesi (2829 osób).

Łącznie do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia przybyli obywatele 130 krajów.

Fot. cotiz.org.ua

Fot. cotiz.org.ua

– Czarnobyl to temat, którym interesuje się cały świat. Ludzie chcą zobaczyć na własne oczy miejsce, w którym miała miejsce jedna z największych tragedii ostatnich czasów. Z jednej strony taka atrakcyjność ma swoje zalety – dodatkowe wpływy do budżetu. Z drugiej strony, potrzebny jest dodatkowy rozwój infrastruktury, dzięki której pobyt turystów w strefie wykluczenia będzie komfortowy i bezpieczny – powiedział Kirył Harnyk, zastępca Organizacyjno-Technicznego i Informacyjnego Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia.

W tym roku Zona została uznana przez ukraińskie władze za jeden z priorytetowych obszarów dla rozwoju turystyki. Udostępniono 21 tras.

(cotiz.org.ua)

Rekord pobity – już 74 tysiące turystów!