Licznik Geigera

Rotacyjna zmiana w elektrowni jądrowej w Czarnobylu

26 kwietnia 1986 r. elektrownia jądrowa w Czarnobylu nagle znalazła się na liście najbardziej znanych elektrowni na świecie. Powodem tego była awaria reaktora nr IV.

Poza dobrze znanymi szczegółami tej katastrofy, były też takie, o których mało kto myślał – z powodu awarii mieszkania pracowników stały się niezdatne do zamieszkania. Miasta i wsie zostały ewakuowane, a personel elektrowni i likwidatorzy awarii musieli pokonywać duże odległości, aby dostać się do pracy. Dlatego też zorganizowano pracę zmianową. Specjalnie dla nich przygotowano m.in. specjalne osiedla mieszkaniowe – na terenie obozu „Bajkowego” czy też we wsi Zielony Przylądek. Ta pierwsza historyczna rotacja personelu trwała około dwóch lat.

Od 1988 r. przez ponad 30 lat personel  był dowożony do elektrowni przy pomocy pociągów – na trasie z miasta Sławutycz, przez teren Białorusi, do stacji Siemichody, położonej nieopodal elektrowni.

W 2022 r. wojna rozpętana przez raszystów przeciwko Ukrainie po raz drugi zmusiła załogę przedsiębiorstwa do powrotu do pracy zmianowej. Administracja elektrowni musiała ponownie opracować logistykę przewozu pracowników, a także zorganizować miejsca do odpoczynku pomiędzy zmianami. Kierownictwo elektrowni musiało też zadbać o dostawę najważniejszych produktów żywnościowych. Na pełnych obrotach ta druga rotacja jest organizowana od lipca. Jak wygląda w szczegółach?

Obejrzyjcie film przygotowany przez załogę elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Film w języku ukraińskim z napisami w języku angielskim.