Licznik Geigera

Nie żyje Artur Korniejew – były szef służby dozymetrycznej obiektu „Ukrycie”

Fot. facebook.com/leonid.pleskachevsky

28 października 2022 r. zmarł Artur Anwarowicz Korniejew – prawdziwy bohater bitwy ze skutkami awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, były szef służby dozymetrycznej obiektu „Ukrycie”. Miał 73 lata.

„Artur ukończył Moskiewski Instytut Fizyki. Pracował w obecnym Oziorsku, w największym przedsiębiorstwie przemysłu jądrowego – zakładach chemicznych Majak. Artur przybył do Czarnobyla w 1987 r. Aby opisać wszystkie jego bohaterskie czyny i niewiarygodne dawki – nie mam siły na to.

Spoczywaj w pokoju, mój drogi Arturze” – napisał na swoim profilu na Facebooku Leonid Pleskaczewski, przyjaciel Korniejewa.

„Historia elektrowni jądrowej w Czarnobylu zbudowana jest z życiorysów jej pracowników” – informuje zarząd siłowni, przypominając biografię Artura Korniejewa.

Artur Korniejew urodził się 28 lutego 1949 r. Po ukończeniu szkoły i studiów pracował jako czołowy specjalista w elektrowni jądrowej na półwyspie Mangystau w Kazachstanie. Kiedy doszło do wypadku w Czarnobylu pojechał tam służbowo, aby – jako jeden z pierwszych kazachskich specjalistów – pracować nad wyeliminowaniem jego konsekwencji. Ten wyjazd służbowy trwał trzy dekady.

Korniejew brał udział w pracach przy oczyszczeniu terenu zniszczonego bloku, przejść i najbliższych okolic z odpadów radioaktywnych. Wraz z zespołem dozymetrystów monitorował poziom promieniowania uszkodzonego energobloku, a także w pobliżu zastygłego roztopionego paliwa jądrowego, które wyciekło ze zniszczonego reaktora. Uczestniczył także przy wyborze projektów konstrukcji ochronnych „Sarkofag” i „Ukrycie-2”. Towarzyszył dziennikarzom i zagranicznym specjalistom, udzielał konsultacji i wyjaśniał sprawy bezpiecznego dla personelu poziomu promieniowania jonizującego. Przygotowywał także dokumentację dla Czarnobylskiego Centrum Bezpieczeństwa Jądrowego, potwierdzając ją osobiście wykonanymi zdjęciami.

Zespół elektrowni jądrowej w Czarnobylu składa głębokie kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłego.

Pożegnanie Artura Korniejewa odbędzie się w poniedziałek, 31 października, o godz. 12.00, w miejskiej kostnicy w Sławutyczu.