Licznik Geigera

„Bomber z Czarnobyla” zatrzymany

Fot. Служба безпеки України

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała mieszkańca Sławutycza, który wysyłał informacje o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Mężczyźnie grozi teraz kara od dwóch do nawet sześciu lat więzienia.

Funkcjonariusze SBU zdobyli dowody, że pod koniec lipca br. mężczyzna wysłał e-mail do zarządu elektrowni z wiadomością o podłożeniu ładunku wybuchowego. W trakcie prowadzenia czynności operacyjnych służby bezpieczeństwa dowiodły również, że wcześniej mężczyzna wielokrotnie wysyłał podobne informacje do elektrowni i innych przedsiębiorstw funkcjonujących w strefie wykluczenia.

W mieszkaniu mężczyzny w Sławutyczu funkcjonariusze SBU zabezpieczyli 23 dyski twarde, tablet, laptop, pamięci typu flash oraz dwa telefony komórkowe, które mężczyzna miał wykorzystywać w swoich nielegalnych działaniach.

Mieszkańcowi Sławutycza za świadome zgłaszanie fałszywych zgłoszeń dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, zniszczenia lub uszkodzenia mienia grozi kara od dwóch do sześciu lat więzienia.

(Служба безпеки України)