Nakładem ukraińskiego wydawnictwa Folio ukazał się „Przewodnik po Czarnobylu” autorstwa Borysa Tynki. Publikację w polskiej wersji językowej można już zamawiać w wersji PDF. Na wersję drukowaną musimy jeszcze chwilę poczekać.
– Wszystko tak naprawdę zaczęło się od Odessy. To może banalnie brzmi, ale Odessa jest miastem, w którym jestem zakochany od kilkunastu lat. Miłość do tego miasta doprowadziła do tego, że napisałem przewodnik po Odessie. Potem pracowałem nad przewodnikiem po Kijowie. Trzeba zrozumieć, że historia czarnobylskiej katastrofy jest nierozerwalnie związana zarówno z historią Ukrainy, jak i historią Kijowa, więc nie miałem wyjścia. Początkowo myślałem, aby w tym przewodniku po prostu umieścić kilka rozdziałów dotyczących czarnobylskiej katastrofy. Jednak później, gdy zacząłem się wgłębiać bardziej w temat – zarówno w samą awarię, jak i likwidację, jak i to, co się dzieje do dzisiaj w strefie, to okazało się, że powstanie całkiem inna książka – tak Borys Tynka zapowiadał swoją publikację dotyczącą Czarnobyla podczas programu CZARNOBYLive.
Borys Tynka pochodzi z Krakowa, gdzie na co dzień kieruje projektem „Turystyka w sieci”, zajmującym się promocją turystyki zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Kilka ostatnich lat poświęcił dodatkowo na organizację wypoczynku polskich turystów na Ukrainie, głównie we Lwowie, Kijowie i ukochanej Odessie. Zajmuje się jej promocją, współpracuje z tamtejszymi organizacjami turystycznymi, pomaga w organizacji turystycznych targów, wspierając wielokrotnie wystawców z ukraińskich miast. Jego dodatkową pasją jest pisanie książek. Ukraina jest ich jedynym i niezaprzeczalnym bohaterem. Borys Tynka jest autorem przewodników po Odessie, Kijowie, Zachodniej Ukrainie oraz Czarnobylu, wydawanych zarówno w Polsce jak i na świecie.
„Interesując się historią Ukrainy nie sposób ominąć tego tragicznego w skutkach dnia, 26 kwietnia 1986 roku. Awarię w czarnobylskiej elektrowni jądrowej uważa się za największą w całej historii energetyki jądrowej. Ucierpiało przez nią i nadal cierpi miliony ludzi. Część Ukrainy nie nadaje się do dnia dzisiejszego do dalszego zamieszkania i będzie tak przez kolejne dziesiątki lub setki lat.
Aby zrozumieć rozmiary katastrofy w czarnobylskiej elektrowni, nie wystarczy tylko zapoznać się ze źródłami, które są ogólnie dostępne. Bezwzględnie należy odwiedzić również, zamkniętą do dnia dzisiejszego strefę wykluczenia, która jest w pewnym sensie symbolem porażki naszej cywilizacji. Książka ta ma zachęcić Cię do bliższego poznania tego miejsca, zachęcić do bliższego poznania historii miast i wsi, które ucierpiały w skutek awarii podobnie jak ich mieszkańcy, których przymusowo ewakuowano z rodzinnych domów.
Ilustracje książki stanowią piękne fotografie, wykonane przez autora.”
Publikację PDF w języku polskim można już kupić na stronach yakaboo.ua – jednej z popularniejszych ukraińskich księgarni internetowych. Jej koszt to 100 hrywien.