Licznik Geigera

Czarnobylscy rowerzyści wystartowali

Fot. cotiz.org.ua

Oficjalnie ruszyła nowa rowerowa trasa turystyczna w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia właśnie opublikowało zdjęcia z pierwszego przejazdu rowerzystów wewnątrz Zony.

Jak donosi COTIZ, trasa została przygotowana przy współpracy z Kijowską Obwodową Administracją Państwową oraz firmą Velowujki, która specjalizuje się w organizowaniu i prowadzeniu wycieczek rowerowych po Ukrainie.

Doprecyzowano, że uczestnicy będą rozpoczynać wyjątkową podróż na dwóch kółkach z kompleksu hotelowego Stalker w Dytjatkach. Następnie droga będzie prowadzić przez wieś Horostajpol, gdzie znajduje się ekopark „Medwino”, fabryka serów i ekofarma, a także miejscowość Stracholesie. Zwiedzający wjeżdżają do Zony przez punkt kontrolny Zielony Przylądek. Następnie trasa wiedzie „najczystszą częścią” Zony, tj. przez wsie Kupowate, Opaczyce, Otasziw i Plutowiszcze.

Dlaczego trasa przebiega także przez tereny poza strefą wykluczenia? Jak informują zarządzający Zoną, chodzi tu m.in. o umożliwienie uczestnikom zapoznania się z kulturą i zabytkami wsi rejonu iwankowskiego. Ponadto uczestnicy będą mogli odwiedzić nowy kompleks hotelowy Stalker i ekopark Medwino, gdzie mieszka ponad 700 zwierząt, w tym wielbłądy, niedźwiedzie, żubry, strusie, sarny, jelenie, konie Przewalskiego i osły.

Z kolei w Zonie można obserwować przyrodę, która odradza się bez ingerencji człowieka, a także spotkać się z samosiołami we wsi Kupowate czy Opaczyce.

(cotiz.org.ua)